عمومی

بیرانوند در تیم لژیونرهای بازگشته پرسپولیس؟

علیرضا بیرانوند برای دومین بار در ماه های اخیر به طور تلویحی علاقه خود را برای بازگشت به پرسپولیس اعلام کرد.

به گزارش ایواره و به نقل از تمرین سهروز گذشته علیرضا بیرانوند که حالا به جمع کاربران فعال توییتر پیوسته است، با انتشار عکسی از خود در کنار یحیی گل محمدی، هرگونه اختلاف نظر با او را تکذیب کرد. این توییت پس از آن منتشر شد که یکی از سایت های خبری اعلام کرد بیرانوند حضورش در پرسپولیس را مشروط به جدایی یحیی گل محمدی کرده است.

این البته اولین بار نیست که بیرانوند به خبر انتقالش به پرسپولیس واکنش نشان می دهد. چند ماه پیش که “ورزش سه” در تحلیلی نوشت با توجه به رقابت این دروازه بان با نیازمند و عابدزاده برای حضور در تیم ملی، شاید به دلیل لژیونر بودن این دو، بیرانوند هم سال منتهی به جهانی را ترجیح می دهد. جام در برای صرف خارج از ایران; تحلیلی که با واکنش تند و منفی بیرانوند مواجه شد.

اما دروازه بان شماره یک سابق پرسپولیس پس از حضور در آنتورپ و بوآویستا به اهداف مورد نظر خود در فوتبال اروپا نرسید و زمزمه هایی مبنی بر بازگشت او به پرسپولیس شنیده می شود. به خصوص اینکه سرخپوشان در این فصل در خط دروازه با مشکل مواجه شده اند و بیرانوند همیشه خود را به عنوان آلترناتیو حفظ کرده است.

البته او اولین فردی نیست که بعد از یک اقامت کوتاه یا طولانی در خارج از کشور می خواهد به پرسپولیس برگردد. سرخ‌ها در سال‌های گذشته دو تیم کامل و حتی لژیونرهای بیشتری داشتند که پس از حضور موفق یا ناموفق، به پیشنهاد برگشت پاسخ مثبت دادند و شاید بیرانوند نفر بعدی باشد. دروازه بانی که می تواند دروازه بان شماره یک تیم منتخب لژیونرهای بازگشته سرخ را در اختیار بگیرد.

بیرانوند در تیم لژیونرهای بازگشته پرسپولیس؟

بیرانوند در تیم یاران دایی و کریمی؟

تیمی که بازیکنانش در سال های اخیر به پرسپولیس بازگشته اند و چهار ستاره هم دارد که بعد از چند سال حضور در بوندس لیگا به سرخپوشان پیوستند. این تیم با سیستم 3-5-2 وارد زمین می شود و همه بازیکنانش سابقه قهرمانی در لیگ با پرسپولیس را دارند. نکته مشترک دیگر این است که هشت بازیکن این تیم سابقه حضور در لیگ قطر را دارند.

خط دروازه

دروازه بان تیم اول البته هنوز به پرسپولیس برنگشته است اما بهانه ای شده برای لژیونرهای برگشته پرسپولیس برای جمع شدن در دو تیم. بیرانوند از لیگ شانزدهم تا پایان لیگ نوزدهم در ترکیب پرسپولیس حضور داشت و با چهار قهرمانی لیگ برتر، یک فینال آسیا و یک جام حذفی، پرافتخارترین دروازه بان تاریخ پرسپولیس شد.

خط دفاعی

نکته جالب اینکه هر سه بازیکن حاضر در این تیم اعضای فعلی تیم پرسپولیس هستند و برای ششمین قهرمانی متوالی تلاش می کنند. وحید امیری و سیدجلال حسینی پس از یک سال خارج از کشور به این تیم بازگشتند اما رامین رضاییان با کنار گذاشتن برانکو به مدت 5 سال از ترکیب پرسپولیس دور بود و در این مدت در لیگ های بلژیک و قطر نیز حضور داشت.با تجربه. در این بین وحید امیری پیراهن ترابزون اسپور را بر تن کرد و در حالی که یک سال دیگر از قراردادش باقی مانده بود به پرسپولیس بازگشت.

خط وسط

این شاید یکی از بهترین هافبک های تاریخ پرسپولیس باشد که البته هرگز با هم بازی نکردند. کریم باقری که پس از 5 سال بازی در تیم های آرمینیا بیله فلد، النصر و چارلتون به پرسپولیس بازگشت، در خط میانی هدایت می شود و مهدی مهدوی کیا را در سمت راست می بیند. مهدوی کیا نزدیک به دو دهه در بوندسلیگا بازی کرد اما پس از بازگشت به ایران داماش و استیل آذین را تجربه کرد و سپس راهی پرسپولیس شد.

علی کریمی دو بار به عنوان لژیونر به پرسپولیس بازگشت. یک بار زمانی که بایرن مونیخ را به مقصد لیگ قطر و سپس پرسپولیس ترک کرد و یک بار هم که در پایان قراردادش در شالکه به جمع سرخپوشان پیوست. در این بین مهدی ترابی و سروش رفیعی مقصد مشترکی داشتند و از پرسپولیس به لیگ ستارگان قطر پیوستند و سپس در پرسپولیس بازی کردند.

خط حمله

زوج علی دایی و مهدی طارمی فانتزی ترین زوج ممکن پرسپولیس هستند و نکته جالب اینجاست که علی دایی کاشف طارمی و بازیکنی است که او را به پرسپولیس آورده است. دایی از پرسپولیس به السد پیوست و 5 سال در بوندس لیگا بازی کرد و در پایان یک فصل حضورش را در الشباب امارات ثبت کرد و از آنجا به پرسپولیس آمد و اتفاقا قله لیگ برتر شد. گلزن

اما مهدی طارمی داستان دیگری داشت. بعد از پایان لیگ پانزدهم به همراه رامین رضاییان با ریزه اسپور ترکیه قرارداد بستند اما پس از مدتی با حسرت به پرسپولیس بازگشتند. طارمی در لیگ شانزدهم هم آقای گل شد اما فسخ غیرقانونی قراردادش با ریزه آسپور باعث محرومیت 4 ماهه و بسته شدن پنجره پرسپولیس به مدت یک سال شد.

بیرانوند در تیم لژیونرهای بازگشته پرسپولیس؟

دهه شصت و چند ستاره دیگر

برخلاف تصور بسیاری از هواداران پرسپولیس، بسیاری از بازیکنان دهه 80 نیز برای شرایط بهتر مالی و شاید فوتبالی پرسپولیس را ترک کردند و به تیم های اروپایی یا خلیج فارس پیوستند و خیلی زود به پرسپولیس بازگشتند. آنها به همراه چند بازیکن دیگر تیم دوم لژیونرهای بازگشته پرسپولیس را تشکیل می دهند.

خط دروازه

نیما نکیسا اگرچه مدتی در خارج از کشور بازی می کرد اما پس از لژیونر شدن به پرسپولیس برنگشت تا علیرضا حقیقی اولین کاندیدای حضور در این تیم باشد. حقیقی پس از 5 سال حضور در پرسپولیس به روبین کازان پیوست و به صورت قرضی برای سرخپوشان بازی کرد و دو بازی انجام داد. او سپس در پنج تیم اروپایی دیگر بازی کرد و سپس در حالی که شایعات زیادی مبنی بر حضورش در پرسپولیس شنیده می شد، به نساجی و سپس به گل گهر پیوست.

خط دفاعی

حسین کعبی چهره خاص این تیم است. کعبی در لیگ ششم به پرسپولیس پیوست و سپس در حالی که انتظار می رفت فصل 86-87 در این تیم حضور داشته باشد، خبر انتقال او به فوتبال انگلیس و لسترسیتی منتشر شد. او در چمپیونشیپ انگلیس برای لستر بازی کرد اما پس از نیم فصل به پرسپولیس بازگشت و برای افشین قطبی بازی کرد. کعبی نقش بسزایی در قهرمانی لیگ هفتم پرسپولیس داشت.

مدافعان میانی این تیم محمد پنجعلی و افشین پیروانی هستند. یک فالوئر تنها شش ماه در قطر حضور داشت و در آنلاین 1354 عازم این کشور شد و در فروردین 1355 بازگشت. محمد پنجعلی هم دو فصل در الاتحاد بازی کرد که حالا به الغرافه تغییر نام داده است. رضا شاهرودی از پرسپولیس به آلتای اسپور پیوست و سپس در دالیان چین بازی کرد و در نهایت دو سال برای سرخپوشان بازی کرد.

خط وسط

هافبک سه نفره این تیم شامل حمید درخشان، علیرضا امامی فر و مهرداد میناوند است. میناوند بیش از بقیه چهار سال در اروپا بازی کرد و در این مدت در لیگ قهرمانان اتریش در استورموگراتز اتریش بازی کرد و میناوند بازی مقابل منچستریونایتد و رئال مادرید را تجربه کرد.

حمید درخشان هم یک مورد جالب دارد. او پس از جدایی از پرسپولیس، پنج سال در قطر بازی کرد و سپس به این تیم بازگشت. سپس دوباره تصمیم به جدایی گرفت و این بار راهی السد شد و پس از یک سال حضور دوباره راه پرسپولیس را در پیش گرفت. امامی فر نیز مانند میناوند در شارلوا بود. گفتنی است درخشان و امامی فر به عنوان سرمربی و سرمربی پرسپولیس در لیگ چهاردهم حضور داشتند.

خط حمله

فرشاد پیوس در نوک پیکان خط حمله این تیم; بازیکنی که در کل تاریخ پرسپولیس و بین 11 سال حضور در پرسپولیس 173 کفش طلا دارد، برای مدت کوتاهی به الاهلی قطر پیوست تا به جمع لژیونرهای سرخپوشان پایتخت بپیوندد.

ناصر محمدخانی ستاره خوب پرسپولیس در دهه شصت وینگر راست خط حمله خواهد بود. او بین 10 سالی که پیراهن قرمز بر تن داشت، سه سال برای قطر بازی کرد. جواد کاظمیان نیز وینگر چپ این تیم است. بازیکنی که پس از درخشش در پرسپولیس به الشعب پیوست و سپس بازی در الشباب، عجمان و امارات را تجربه کرد. او پس از جدایی از لیگ امارات یک فصل در سپاهان بازی کرد و سپس به پرسپولیس پیوست.

در یک مسابقه فرضی به نظر شما کدام تیم برنده بازی است و می تواند حریف را شکست دهد؟ ستاره مورد علاقه شما بین این دو تیم کدام بازیکن است؟

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا