اقتصادی

کلنگ ۸۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن زده شده است

کلنگ ۸۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن زده شده است

وزیر راه و شهرسازی از تامین زمین یک میلیون و 500 هزار واحدی نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: عملیات اجرایی 860 هزار واحد در این پروژه آغاز شده است.

به گزارش ایواره، امروز جلسه تعیین تکلیف واحدهای افتتاحیه تعاونی های مسکن آنلاین با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون برگزار شد. در این جلسه حدود 5 هزار واحد مسکونی با دستور وزیر راه و شهرسازی به نام حضرت علی اکبر (ع) افتتاح شد. همچنین سه استان البرز، خوزستان و لرستان گزارشات خود را در خصوص تعیین تکلیف مسکن آنلاین و تعاونی های باقی مانده در استان خود ارائه کردند.

رستم قاسمی با بیان اینکه امروز بیش از یک و نیم میلیون واحد زمین در نهضت ملی مسکن آماده بارگیری است، گفت: این رقم به زودی به دو میلیون و 400 واحدی که قبلا قول آن را داده بودیم می رسد.

قاسمی افزود: همچنین تعیین تکلیف سقف چهار میلیون خانه ای که قرار است در چهار سال ساخته شود را در دستور کار قرار داده ایم و عملیات اجرایی قسمت بزرگی از آن نیز آغاز شده است.

وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات اجرایی 860 هزار واحد مسکونی خبر داد و گفت: از این تعداد حدود 100 هزار واحد مسکونی ملی متعلق به نیروهای مسلح است. همچنین در نظر داریم طبق دستور رئیس جمهور و با منابعی که برای مسکن آنلاین در نظر گرفته ایم، این مسکن را واگذار کنیم.

قاسمی موضوع مسکن را یکی از مسائل جدی و اساسی مردم عنوان کرد و گفت: دولت سیزدهم تصمیم دارد مشکل کشور را حل کند و معتقدم با هماهنگی و همدلی که در دولت وجود دارد این امر محقق خواهد شد. محقق شود و تا پایان دولت بر اساس دستور و تاکید رئیس جمهور اجرایی شود این امر محقق خواهد شد.

وی روند آغاز عملیات اجرایی ساخت و ساز مسکن در کشور را قابل قبول دانست و گفت: قطعا از وزارتخانه های مختلف به ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده خواهیم کرد و امیدوارم عملیات اجرایی قرارداد ساخت 400 هزار نفری انجام شود. واحدهایی را که امضا کردیم شروع کنید و گامی در جهت کمک به تکمیل پروژه نهضت ملی مسکن بردارید.

ساخت 840000 خانه توسط تعاونی ها

همچنین حجت الله عبدالملکی – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی – از ابتدای دولت سیزدهم تمرکز ما بر تعاونی ها بوده و در این راستا 600 تعاونی بزرگ مشکل دار را شناسایی و مشکلات آنها را حل کرده ایم.

وی افزود: 10 هزار تعاونی مسکن داریم که 9 هزار و 500 تعاونی موفق بوده و بقیه تعاونی ها مشکلاتی دارند که به دلیل عدم رسیدگی به مسائل آنها ایجاد شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در بخش تعاون نمره 20، 19 گرفتیم، گفت: مدیران کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در استان ها مستقر کرده ایم که مسئولیت دارند. در استان ها مشکلات تعاونی ها بررسی شود.»

وی ادامه داد: 840 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی ها ساخته شده که از این تعداد 38 هزار و 900 واحد با مشکل مواجه شده است که باید رفع شود. امروز شاهد بهره برداری از 5500 واحد مسکونی در قالب تعاونی هستیم.

وزیر کار تعاونی را بخش مهمی در اقتصاد کشور دانست و گفت: تعاونی ها باید به جایگاه اصلی خود برسند و سهم 25 درصدی را در اقتصاد ملی به دست آورند.

نهضت ملی مسکن در یک نگاه

بنابراین گزارش، قانون جهش تولید و مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب 17 مرداد 1400 از برنامه های کلان دولت سیزدهم است. با تلفیق نهضت ملی مسکن و اقدام ملی مسکن، دولت در نظر دارد در مدت چهار سال چهار میلیون واحد مسکونی بسازد. بانک ها موظف شده اند سالانه 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و عرضه مسکن اختصاص دهند.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، 534 هزار واحد در قالب اقدام ملی و 330 هزار واحد در قالب نهضت ملی مسکن در مجموع 864 هزار واحد تکمیل شده یا آماده بهره برداری تا اسفند ماه است. 5، 2010. گفته می شود در این دو پروژه تاکنون حدود 40 هزار واحد افتتاح شده است. به گفته وزیر راه و شهرسازی برای یک میلیون و 500 هزار واحد زمین تامین شده است. در مجموع 5.2 میلیون نفر تاکنون برای طرح های جنبش ملی مسکن و حمایت از اقدام ملی ثبت نام کرده اند.

وام این واحدها در تهران 450 میلیون تومان، سایر کلانشهرها 400 میلیون تومان، مراکز استان ها 350 میلیون تومان، سایر مناطق شهری 300 میلیون تومان و روستاها 250 میلیون تومان با حداکثر سود 18 درصد است. بر اساس آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن 4.7 میلیون تومان خواهد بود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا