عمومی

ناتوی عبری- عربی و رویاهای رهبران صهیونیست

ناتوی عبری- عربی و رویاهای رهبران صهیونیست

موضوع تشکیل ناتوی عبری-عربی برای مقابله با ایران و محور مقاومت در سال 2009 توسط بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت اسرائیل مطرح شد، اما کشورهای عربی و ایالات متحده در آن زمان از این پیشنهاد استقبال نکردند.
شرایط منطقه در آن زمان، تجاوزات نظامی مکرر اسرائیل به مردم غزه و اصرار نتانیاهو بر گسترش شهرک‌های یهودی در بیت‌المقدس شرقی، شکاف بین اسرائیل و تیم باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا را تشدید کرد. کشورهای عربی در شرایطی نبودند که با حضور اسرائیل مجموعه نظامی منسجمی به نام ناتوی عبری-عربی تشکیل دهند و حتی برخی رسانه های عربی پیشنهاد نتانیاهو را به سخره گرفتند.
دلیل این امر این است که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از نظر نظامی در سطحی نبودند که بخواهند با تشکیل مجموعه نظامی در مقابل ایران و محور مقاومت بایستند. اما ناتوی عبری-عربی در ذهن مقامات اسرائیلی باقی ماند زیرا جنگ 33 روزه اسرائیل در سال 2006 علیه احزاب لبنانی که منجر به شکست ارتش اسرائیل شد، مقامات اسرائیلی را به شدت نگران کرد.

در این جنگ اگرچه برخی کشورها آشکارا در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفتند، اما در نهایت ارتش اسرائیل پس از 33 روز شکست سنگینی را متحمل شد و نتوانست وارد خاک لبنان شود. این جنگ از نظر تلفات به قدری هزینه بر اسرائیل داشت که در همان زمان روزنامه اسرائیلی هاآرتص تیتر زد: «احزاب… برای اولین بار اشک ژنرال های اسرائیلی را درآوردند». سه سال پس از این شکست بود که نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از نفوذ مقاومت در منطقه، درصدد تأسیس مجموعه ای نظامی به نام ناتوی عبری-عربی برآمد. اما کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین به دلیل نگرانی از واکنش ایران هرگز به سمت چنین گروهی حرکت نکردند، زیرا معتقدند حمایت نظامی آمریکا از این رژیم ها کافی است.

بنابراین موضوع تشکیل ناتو برای مقامات رژیم صهیونیستی آرزویی دست نیافتنی تلقی می شود و حتی در صورت تشکیل چنین گروهی در آینده در برابر محور مقاومت ذوب می شود. از سوی دیگر، عربستان سعودی با اعدام وحشیانه ۸۱ جوان سعودی که اکثر آنها شیعیان منطقه شرق عربستان هستند، اکنون در انزوای کامل به سر می برد و نزدیکی این رژیم به اسرائیل، ریاض را بیش از پیش منزوی خواهد کرد.

قمه زنی این جوانان که تنها جرمشان پیروی از مکتب اهل بیت علیهم السلام بود در صحن عمومی شهر و در ملاء عام صورت گرفت و متاسفانه نهادهای مدعی دفاع از حقوق بشر سکوت کردند. سازمان های حقوق بشری در مقابل این جنایت هولناک علیه بشریت سکوت اختیار کرده اند که نشان می دهد موضوع حقوق بشر تنها ابزار در خدمت قدرت های غربی است.

* تحلیلگر خاورمیانه * منتشر شده در سایت آرمان ملی

دکمه بازگشت به بالا