عمومی

علت گرانی عجیب حبوبات چیست؟

علت گرانی عجیب حبوبات چیست؟

«در بازار عدس، مافیا یک بازی است، ما به تعبیر خودمان می گوییم عدس مثل قمار است. قیمت یک چیز در صبح و قیمت در بعد از ظهر است. این شایعات ادعای یکی از فروشندگان حبوبات در بازار مصلی مشهد درباره علت گرانی حبوبات است.

به گزارش ایواره، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: بازدید میدانی ما از این بازار حاکی از افزایش قیمت حبوبات طی یک ماه گذشته بود در حالی که مسئولان اذعان دارند که این افزایش قیمت با تورم سالانه مطابقت دارد. هیچ قانون قیمت تایید شده ای برای محصولات غلات وجود ندارد.

کمبود آب؛ دلیل گرانی حبوبات ایرانی

وقتی به بازار مصلی می روم قیمت عدس، لوبیا چیتی و لوبیا قرمز را می پرسم. یکی از فروشندگان می گوید: عدس ایرانی به دلیل بالا بودن قیمت آن در بازار کاهش یافته و به 45 هزار تومان رسیده است. حدود یک ماه و نیم پیش لوبیا چیتی 38 هزار تومان بود اما الان 43 هزار تومان است، البته از 10 روز پیش کیلویی 2 تا 3 هزار تومان گران شده است. لوبیا قرمز شیرازی 33 هزار تومان بود در حالی که 10 روز پیش 28 هزار تومان بود.

وی گفت: لوبیا ایرانی به دلیل کمبود آب کشت نمی شود و قیمت آن افزایش یافته است.

یکی دیگر از فروشندگان می گوید: یکی از مراکز کاشت عدس، بجنورد و اردبیل است. وی افزود: سال گذشته به دلیل کمبود باران در بجنورد که تقریباً 90 درصد آنها به دستشان نرسید و اردبیل کمتر از برداشت آنها بود، به همین دلیل واردات عدس ما بیشتر از آسیای میانه و کانادا است.

افزایش قیمت ارز

فروشنده دیگری درباره قیمت های یک ماه اخیر می گوید: «قیمت لوبیا چیتی 38 هزار تومان بود اما الان حداقل 44 هزار تومان است. عدس حدود 39 هزار تومان است اما الان 43 هزار تومان است. لوبیا قرمز 29 هزار تومان است اما در حال حاضر بین 33 تا 34 هزار تومان به فروش می رسد.

وی ادامه می دهد: امسال بازار گرمای اسفند هر سال را ندارد و مردم خرید چندانی نمی کنند. قیمت ارز بر اقلام به ویژه اقلام خارجی تأثیر می گذارد. با افزایش قیمت دلار، قیمت حبوبات نیز افزایش می یابد.

فروشنده دیگری می گوید: «قبلا 4200 تومان برای حبوبات می دادند اما الان بریده اند.

فروشنده دیگری درباره قیمت ها می گوید: قیمت لوبیا چیتی برای خرید ما 38 هزار و 500 تومان است و اخیراً 41 هزار و 500 تومان شده است. لوبیا قرمز را 27 هزار تومان می خریدیم اما اخیرا 28 هزار و 500 تومان می خریدیم».

وی گفت: یکی از دلایل گرانی صادرات کالا به افغانستان و پاکستان است. گاهی آنقدر صادر می شود که کمر فروشنده شکسته می شود. اگر دقت کنید دو سال پیش عدس کیلویی 3000 تومان بود الان تقریبا 40000 تومان یعنی بیش از 10 برابر شده است. الان اجناس به قدری گران شده که همه حبوبات 40 هزار تومان گران شده است. البته قیمتی که مصرف کننده می خواهد به آن برسد به 50 تا 60 هزار تومان می رسد».

مافیا در بازار عدس

یکی از فروشندگان جوان درباره علت گرانی می گوید: در بازار عدس مافیا وجود دارد. در اصطلاح خودمان می گوییم عدس مثل قمار است. صبح قیمت یک چیز است و بعد از ظهر قیمت یک چیز دیگر. بازار عدس مافیایی است چون وارداتی است. به عنوان مثال عده ای با واردکنندگان در تماس هستند و مطلع می شوند که قیمت عدس از یک هفته تا 10 روز دیگر کیلویی 5000 تومان افزایش می یابد. سپس طرفی که همیشه 20 تن می خرد، یکباره 100 تن عدس می خرد».

فروشنده دیگری می افزاید: «چون روند مشخصی برای کشاورز وجود ندارد، او باران را ذخیره می کند و تاجران قیمت را بالا می برند». بارهای ایرانی همیشه قیمت بالاتری نسبت به بارهای خارجی دارند. لوبیا چیتی 10 روز پیش 38 هزار تومان بود اما الان 40 هزار تومان، لوبیا قرمز 28 هزار تومان و الان 31 هزار تومان و عدس قبلا 32 هزار تومان و الان بیش از 40 هزار تومان است. “

فروشنده دیگری می گوید: “کالاها وقتی مدیریت شوند گران می شوند، اما مدیریت نمی شوند.” گاهی اوقات حبوبات یکباره 50 درصد گران می شوند. صبح از خواب بیدار می شوید، می بینید که ظرف یک هفته اقلام از مرکز گرفته شده و هیچکس پاسخگو نیست.

یکی دیگر از فروشندگان می گوید: یک ماه است که قیمت دلار به اصطلاح به دلیل افزایش ارز افزایش پیدا نکرده است. هیچ نظارتی وجود ندارد و هرکس هر کاری می خواهد انجام می دهد».

یکی دیگر از فروشندگان می گوید: «اگرچه داده های کشاورزان مانند دستمزد کارگران افزایش یافته است، هیچ نظارتی وجود ندارد.

بازرسان جهاد کشاورزی توجیهی ندارند

یکی از فروشندگان درباره قیمت ها می گوید: «قیمت لوبیا چیتی یک ماه پیش 39 هزار تومان بود اما الان 44 هزار تومان است. لوبیا قرمز قبلا ۲۷ هزار تومان بود و الان ۳۳ هزار تومان.»

او گفت: «تجار جرات وارد کردن را ندارند. تجار تهران می گویند همیشه 100 تن در روز بود اما الان به 20 تا 30 تن رسیده است. همیشه صد واردکننده بوده، اما الان دو شرکت خاص وارد می کنند. می گویند تا دیروز در دست صنعت و معدن بود اما الان در دست جهاد کشاورزی است. ما تا زمانی که اینها توجیه نشود، رابطه جنسی نمی آوریم. چون چیزهایی از ما می خواهند که آموزشی نیست».

ثبت مالیات بر کارتخوان ها

یکی دیگر از فروشندگان می‌گوید: «مالیاتی که می‌خواهند از کارت‌خوان‌ها بگیرند، در نهایت به ضرر مصرف‌کننده خواهد بود». از همان هفته اول، برخی از همکاران ما به دلیل مالیات بدون اطلاع قبلی، کارتخوان خود را قطع کردند. می گویند مالیات باید ثبت شود. در نتیجه ما باید سود خود را افزایش دهیم و قیمت ها را افزایش دهیم تا هزینه مالیات را پوشش دهیم.»

محصولات غلات دارای مقررات قیمت مصوب نیستند

ناصر شعربافیان، مدیر نظارت و بازرسی محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: آنچه ما نظارت می کنیم بر اساس قوانین و مقرراتی است که فروشندگان باید رعایت کنند و نظارت ما بر اساس درصد سود است. این درصد سود برای خرده فروشان غلات 12 درصد و برای خرده فروشان غلات کامل 3 درصد است. بنابراین ممکن است شاهد گرانی در بازار باشید که با نظارت ما قابل حل نیست زیرا نظارت ما بعد از خرید واحدهای عمده فروشی و بنکداران است. آنها از تولیدکنندگان می خرند که تولیدکنندگان ممکن است به دلایل مختلف قیمت محصول را افزایش دهند، زیرا محصولات باغی و کشاورزی آنها کد قیمت مصوب ندارد. بنابراین در صورت گزارش از سوی مردم مبنی بر گرانی فروش، با ارسال پیامک به شماره 3000765555 یا 124 بازرسی انجام می دهیم.

هماهنگی تنظیم بازار برای حبوبات

وی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت مصوبی برای محصولات باغی و کشاورزی وجود ندارد، گفت: این سیاست کلان کشور است.

شعربافیان می افزاید: تاکنون چندین واحد را به عنوان عرضه مستقیم هماهنگ کرده ایم که کالاهای خود را با ضریب سود کمتری عرضه می کنند. در واقع این مشکل با عرضه مستقیم کالا در فروشگاه ها در حال حل شدن است».

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی توجیهی ندارد و آموزش های لازم را به تجار نمی دهد، گفت: به نظر من چنین استدلالی درست نیست. چون واردکنندگان مسیر خود را می دانند، باید برای واردات سفارش دهند. تا حالا اگر مجوز را سازمان صنعت، معدن و تجارت می داد، الان جهاد کشاورزی می دهد. اکنون تفاوت زیادی وجود ندارد که نیاز به آموزش داشته باشد. به نظر من این استدلال درست نیست و اصلا آن را تایید نمی کنم. به دلیل این قانون هیچ وقفه یا تغییری در سیستم ایجاد نشده است.»

کمبود حبوبات در کشور نداریم

مدیر نظارت و بازرسی محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: احتکار موضوع خاصی است که باید در کشور کمبود داشته باشد. ما هیچ کمبودی در زمینه غلات در کشور نداریم. مسائل مافیایی هم وجود ندارد. افزایش قیمت نیز متناسب با تورمی است که هر سال در کشور وجود دارد. بنابراین ما نمی‌توانیم این افزایش قیمت را به جایی برسانیم که مافیا وجود داشته باشد.»

وی درباره قیمت برخی از اقلام حبوبات می افزاید: قیمت لوبیا چیتی ایرانی و درجه یک بین 44 تا 48 هزار تومان، عدس ایرانی یا کانادایی بین 43 تا 47 هزار تومان و لوبیا قرمز درجه یک ایرانی بین 32 تا 36 است. هزار تومان.»

پاسخ عجیب روابط عمومی جهاد کشاورزی

برای تکمیل گزارش سعی کردیم با جنتی مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مصاحبه کنیم که پاسخگو نبود و از روابط عمومی این سازمان خواستیم هماهنگی لازم را انجام دهند. آنها زن، فرزند و خانواده دارند. اگر بخواهم در این تعطیلات تماس بگیرم، باید پیاده به آنجا بروم. یک روز قبل و بعد باید با شما مصاحبه شود. «پخش زنده نیست، گزارش است» و ارتباط قطع می شود ….

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا