عمومی

سال به شهرت رسیدن – ایواره

سال به شهرت رسیدن - ایواره

سال 1400 را باید سال جهانی شدن مهاجم بوشهری تیم ملی ایران دانست. امسال اتفاق افتاد که مهدی طارمی به عنوان یک ستاره بین المللی در بین بزرگان جهان معرفی شد.

به گزارش ایواره، ویژه نامه نوروزی این روزنامه شرق وی با نگاهی به دستاوردهای ارزشمند مهدی طارمی در سال 1400 نوشت: سال 1400 را باید یکی از بهترین سال های ورزش مهدی طارمی دانست. او امسال مرزهای جدیدی را پشت سر گذاشت و نام خود را بیش از پیش در فوتبال جهان مطرح کرد. سال 1400 را باید سال جهانی شدن این مهاجم بوشهری دانست. امسال اتفاق افتاد که مهدی طارمی به عنوان یک ستاره بین المللی در بین بزرگان جهان معرفی شد.

مهدی طارمی پس از درخشش در ریو آوه در تابستان 1399 به تیم پرتغالی پورتو پیوست. او به چند هفته زمان نیاز داشت تا شایستگی خود را در تیم جدیدش ثابت کند. سرمربی پورتو در هفته های اول روی طارمی حساب چندانی نداشت. مهاجم ایرانی اما از فرصت هایی که به او داده شد نهایت استفاده را برد و از هفته هشتم لیگ پرتغال خود را به ترکیب اصلی پورتو تحمیل کرد. همه چیز برای طارمی در نظر گرفته شده بود. او فصل گذشته باز هم بهترین گلزن لیگ پرتغال بود. در لیگ قهرمانان اما شرایط برای مهدی متفاوت بود. سرخیو کونسیچ نو سرمربی پورتو در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا چندان از مهاجم ایرانی تیمش استفاده نکرد. سال 1399 اما با اتفاقی عجیب برای طارمی به پایان رسید. پورتو در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف تیم قدرتمند یوونتوس رفت. گل طارمی در دیدار دو تیم نام او را در فوتبال اروپا مطرح کرد. در بازی برگشت اتفاق عجیبی افتاد. وقتی دو دقیقه بعد دو کارت زرد گرفت و اخراج شد. پورتو البته در آن بازی موفق شد از سد یوونتوس بگذرد تا طارمی سال 1399 را با تلخی به پایان نرساند.

شعبده بازی در اسپانیا

فروردین 1400 برای مهدی طارمی به ماهی فراموش نشدنی تبدیل شد. همه چیز به بازی برگشت چلسی-پورتو در لیگ قهرمانان بازمی گردد. پورتو پس از انتقال به یوونتوس، چلسی را مقابل خود دید. دیدار دو تیم با برتری دو تیم چلسی به پایان رسید. دیداری که طارمی به دلیل محرومیت از دست داد. در 24 آوریل، 1400 بازی برگشت بین دو تیم در سویا، اسپانیا، در زمین بی طرف برگزار شد. اژدهای پرتغالی به دلیل باخت در بازی امید چندانی به صعود نداشت. درست است که این بازی دستاورد قابل توجهی برای پورتو به همراه نداشت، اما در آخرین ثانیه های بازی یکی از ماندگارترین صحنه های دوران ورزشی مهدی طارمی رقم خورد. مهاجم ایرانی پورتو در دقیقه 4 + 90 با یک ضربه قیچی برنده گل پیروزی را به ثمر رساند، یک برگشت زیبا، یک گل برد؛ گلی که البته برای صعود به پورتو کافی نبود، اما برای طارمی کافی بود تا به شهرتی فراتر از قبل برسد. این گل زیبا بارها و بارها پخش شد. این گل دیدنی پس از قهرمانی چلسی در اروپا ارزش بیشتری پیدا کرد. قیچی طارمی سرانجام بهترین گل فصل 2021-2020 اروپا شد و در بین سه نامزد نهایی بهترین گل سال فیفا قرار گرفت. طارمی با این گل چهره برجسته تری شده بود. البته درخشش او با پیراهن پورتو به آن گل محدود نشد. او یکی دیگر از بازیکنان مهم پورتو بود و فصل 2021-2020 را با 16 گل و 18 پاس گل به پایان رساند.

در یک مرحله، پوشش

درخشش مهدی در دومین فصل حضورش در پورتو تکرار شد. او همچنین یکی از بهترین مهاجمان لیگ پرتغال در فصل 2021-2022 است و هر از چند گاهی خبر انتقال او به تیمی بزرگتر به گوش می رسد. طارمی پس از گلزنی برای یوونتوس و چلسی، موفق شد برای لیورپول هم گلزنی کند تا نشان دهد گلزنی برای تیم های بزرگ اروپایی را بلد است. اکثر هواداران حرفه ای فوتبال دنیا می دانند که پورتو یک مهاجم ایرانی به نام مهدی طارمی دارد. مهدی می توانست سال 1400 را با دستاوردی جاودانه به پایان برساند. گل طارمی به چلسی به همراه گل های پاتریک شی اسکاتلند مهاجم تیم ملی چک در یورو 2020 و گل آرسنال تاتنهام مقابل آرسنال در لیگ انگلیس، سه نامزد نهایی جایزه پوشکاش بودند. جایزه پوشکاش به زیباترین گل سال تعلق دارد. البته طارمی موفق به کسب این جایزه ارزشمند نشد اما حضور او در جمع سه فینالیست اعتبار قابل توجهی برای مهاجم ایرانی پورتو به همراه داشت. گل ها و پاس گل های مهدی در لیگ پرتغال ادامه دارد. او در سال 2021 بهترین رکورد را در این زمینه در بین تمامی بازیکنان لیگ پرتغال ثبت کرد. مهاجم 29 ساله پورتو می تواند به همین روند ادامه دهد و حتی به بازی در تیم های بزرگتر فکر کند. مطمئناً، اگر او چند سال جوانتر بود، برخی از تیم های ثروتمند اروپایی قبلاً برای او فرش قرمز پهن می کردند. با این وجود، همچنان می توان به آینده درخشان شماره 9 ایران خوش بین بود.

تاریخ سازی در تیم ملی

یکی دیگر از برگ های زرین مهدی طارمی در سال 1400 عملکرد درخشان او با پیراهن تیم ملی ایران بود. تیم ملی با شرایط سختی وارد سال 1400 شد. ایران با سرمربیگری مارک ویلموتس بلژیکی مقابل عراق و بحرین شکست خورده بود و در آستانه صعود به جام جهانی قرار داشت. مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر پس از چند بار تاخیر به دلیل کرونا به بحرین رفت. به گزارش جدول، ایران میزبان بازی با بحرین و عراق بود. تیم ملی ماموریت سختی در پیش داشت اما طارمی مانند یک ستاره درخشید. ایران در هر چهار بازی پیروز شد و با پیروزی مقابل دو رقیب قدرتمند خود بحرین و عراق به مرحله سوم مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا راه یافت. کابوس حذف از جام جهانی به پایان رسید. ایران در دور بعد با کره جنوبی، عراق، لبنان، امارات و سوریه همگروه بود و در پایان بازی هفتم موفق شد صعود خود را جشن بگیرد. اولین صعود تاریخ

طارمی نیز در این صعود تاریخ ساز و بی دردسر نقش بسزایی داشت. گل های سه امتیازی او مقابل امارات (رفت و برگشت) و پاس گل های او باعث شد تا بسیاری از کارشناسان طارمی را مهم ترین چهره ایران در مسیر صعود مقتدرانه به جام جهانی 2022 بدانند. طارمی در روز صعود ایران به جام جهانی تک گل ایران را برای عراق نیز به ثمر رساند. او اولین بازیکن تاریخ فوتبال ایران شد که در دو روز صعود ایران به جام جهانی موفق به گلزنی شد. مهاجم بوشهری همچنین یکی از دو گل ایران را در برد 2 بر صفر ایران مقابل ازبکستان به ثمر رساند تا به جام جهانی 2018 صعود کند. عملکرد فوق العاده مهدی طارمی در اروپا و تیم ملی نشان می دهد که او در سال 1400 مانند سال 1399 بدون شک شایسته عنوان مرد سال فوتبال ایران است. مهدی در سال 1400 هم موفق ترین لژیونر ایرانی در اروپا و هم یکی از تاثیرگذارترین چهره های صعود تاریخی ایران به جام جهانی بود. سال 1400 نیز سال جهانی شدن مهدی طارمی بود. در این بین گل زیبای او به چلسی نقش مهمی داشت. مهاجم ایرانی را نیز باید یکی از موفق ترین چهره های ورزشی سال دانست.

و اما حواشی

سال 1400 برای مهدی طارمی سال بدون حاشیه نبود. مهم ترین حواشی او در سال جاری اختلافش با دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی است. طارمی در یکی از دو مصاحبه خود پس از بازی افتتاحیه تیم ملی در بحرین با کنایه از توانایی های اسکوچیچ صحبت کرد. اما تفاوت اصلی در نوامبر 1400 رخ داد. دراگان اسکوچیچ در گفت و گو با یک روزنامه کرواسی از توانایی تاکتیکی بازیکنان ایرانی صحبت کرد. این صحبت ها ظاهرا ابتدا خوب ترجمه نشد و باعث شد طارمی موضع بگیرد. طارمی با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود به صحبت های سرمربی تیم ملی واکنش نشان داد: باید بگویم که بازیکنان ایرانی علاوه بر تکنیک فردی، جنگندگی و… درک بسیار بالایی از نظر دانش فوتبالی دارند. و تاکتیک، اما “متاسفانه مشکلات جای دیگری است.” در ادامه گفته شد طارمی تماس های دراگان اسکوچیچ، کریم باقری و وحید هاشمیان (دستیاران اسکوچیچ) را بی پاسخ گذاشت و این اختلاف در نهایت منجر به اخراج طارمی از تیم ملی شد. مهاجم ایرانی پورتو برای دو بازی مقابل لبنان و سوریه به تیم ملی دعوت نشد. ایران در غیاب ستاره هر دو بازی را برد. طارمی و اسکوچیچ با کمک پدر وسطی چند بازیکن تیم ملی خیلی زود اختلافات خود را کنار گذاشتند. بازگشت طارمی به تیم ملی برای دو بازی مقابل عراق و امارات با دو گل در پیروزی و جشن صعود همراه بود. بازگشتی باشکوه که به همگان ثابت کرد مهدی طارمی را باید یکی از چهره های شاخص ورزش ایران در سال 1400 دانست.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا