اقتصادی

رکوردشکنی جدید قیمت فلزات صنعتی

رکوردشکنی جدید قیمت فلزات صنعتی

قیمت نیکل و پالادیوم در معاملات روز دوشنبه در بحبوحه نگرانی ها از مختل شدن عرضه روسیه به دلیل تحریم های غرب به شدت افزایش یافت.

به گزارش ایواره، نیکل در یکی از شدیدترین نوسانات قیمتی که تاکنون در بازار فلزات لندن دیده شده است، حداکثر تا 40 درصد افزایش یافت. این فلز که در باتری‌های فولادی ضد زنگ و لیتیوم یون استفاده می‌شود، بیش از 10000 دلار افزایش یافت و به بیش از 40000 دلار در هر تن رسید که بالاترین قیمت در 15 سال گذشته و بیشترین افزایش روزانه دلاری با 35 دلار بود. این سال قرارداد بود.

پالادیوم نیز در بحبوحه خطرات فزاینده برای صادرات روسیه به شدت افزایش یافت. پالادیوم برای تحویل فوری به رکورد 3442 دلار و 47 سنت صعود کرد و رکورد قبلی را که در ماه می ثبت شده بود شکست. این فلز در ساعت 12:09 بعد از ظهر در لندن با 10.3 درصد افزایش به 3322.14 دلار رسید. قیمت پالادیوم مصرفی در صنعت خودرو از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۶ درصد افزایش داشته است. تولید روسیه 40 درصد از تولید معدنی پالادیوم جهان را تشکیل می دهد و بسته شدن فضای هوایی اروپا به روی هواپیماهای روسی، صادرات پالادیوم را برای MMC Norilsk Nickel دشوار می کند.

نیکل هفته گذشته 19 درصد افزایش یافت، زیرا بانک ها روابط خود را با تامین کنندگان کالاهای روسی و مالکان کشتی از بنادر اصلی این کشور قطع کردند. اکنون که ایالات متحده در حال بررسی ممنوعیت واردات نفت روسیه است، تاجران در این فکر هستند که آیا مصرف کنندگان صنعتی از خرید سایر مواد خام روسیه خودداری می کنند، حتی اگر ممنوعیتی وجود نداشته باشد.

به گزارش بلومبرگ، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که ایالات متحده و متحدانش در پی حمله روسیه به اوکراین در حال بررسی تحریم های هماهنگ هستند. دولت بایدن ممکن است به تنهایی عمل کند. این خبر قیمت نفت را افزایش داد و قیمت های بالاتر انرژی به معنای هزینه های بالاتر برای تولیدکنندگان از جمله کارخانه های ذوب است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا