استان ها

رقص‌های بومی و محلی آذربایجان‌غربی از جمله جلمان ثبت ملی شد

رقص‌های بومی و محلی آذربایجان‌غربی از جمله جلمان ثبت ملی شد

به گزارش ایواره آذربایجان غربیحسن سپهرفر در خصوص جزییات این خبر گفت: تاریخچه کنده کاری بر روی صخره های منطقه قبستان در نزدیکی باکو نشان از رایج ترین و کهن ترین رقص های بومی- محلی است که در اکثر مناطق غرب، شرق و به نام های جلمان یا یالی معروف است. اردبیل امروز.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی افزود: حرکات و رقص های موزون که هر کدام برخاسته از فرهنگ قومیتی و فولکلور ملل است.
وی افزود: رقص شیرخانی (شیخانی)، اکمالی، تک ایاق، ایکی ایاق، اوچ ایاق، تولایما، یان بسدی، تن زارع، کوچری و یارپادا از انواعی است که در همه جای آذربایجان غربی در مجالس عروسی و جشن های ملی مورد استفاده قرار می گیرد. و … توسط گروه های مردمی انجام می شود.
وی ادامه داد: این گونه رقص های محلی که کنش های اجتماعی نهفته در دل خود در آذربایجان غربی و در میان اقوام مختلف با نام های جلمان و یالی در میان ترک زبان ها وجود دارد. گوند و هال پرکی و دوات در میان کرد زبانان و جان ما و غیره در میان مسیحیان شناخته شده است.بی.
سپهرفر گفت: با ثبت این اثر در فهرست آثار ناملموس استان و با در نظر گرفتن یک اثر ثبت جهانی میراث ناملموس، تعداد آثار ثبت شده آذربایجان غربی در حوزه میراث ناملموس به 60 اثر می رسد.
وی تصریح کرد: تلاوت قرآن، مهارت سوگواری قرآنی، مهارت شانه سازی چوبی، دانش سنتی سیاق نویسی و… از جمله میراث ناملموسی است که به تازگی برای استان های کشور به ثبت ملی رسیده است.

دکمه بازگشت به بالا