اقتصادی

در راستای شعار سال، خانه‌های باکیفیت و ارزان می‌سازیم

در راستای شعار سال، خانه‌های باکیفیت و ارزان می‌سازیم

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در راستای تحقق شعار سال مبنی بر «تولید; دانش بنیان، اشتغال آفرین «ببخشید; در این راستا با برخی از آنها جلساتی برگزار کرده ایم که یکی از مهم ترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی در سال جدید، ارتقای فناوری ساخت و ساز است.

محمود محمودزاده در گفت وگو با ایواره، اظهار کرد: در حوزه مسکن می توان اقدامات مهمی را برای تحقق شعار سال مبنی بر «تولید; دانش بنیان، اشتغال زایی که در قالب صنعتی سازی ساختمان ها و ارتقای فناوری در این زمینه انجام می شود.

سه ویژگی کیفیت، سرعت و قیمت در نظر گرفته شده است

وی افزود: افزایش عمر مفید ساختمان ها، استفاده از انرژی های پاک و هوشمندسازی از مواردی است که در طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است. چندی پیش این موضوع مطرح شد و از شرکت هایی که می توانند در حوزه صنعتی شدن فعالیت کنند، خواسته شد تا از سه ویژگی در به کارگیری فناوری های خود در حوزه مسکن حمایتی استفاده کنند.

محمودزاده در تشریح این سه ویژگی گفت: در زمینه صنعتی شدن کیفیت، سرعت و هزینه بسیار مهم است. در بحث کیفیت باید با این حجم ساخت و ساز که نیاز است تغییراتی در کشور ایجاد کنیم. از نظر روش اجرا، صرفه جویی در طراحی، کیفیت، اطمینان بیشتر عمر ساختمان، مقاومت در برابر تصادف و رفاه بیشتر برای استفاده کنندگان در نظر گرفته شده است.

سرعت ساخت باید کمتر از 2 سال باشد

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در حوزه سرعت نیز قصد داریم از سنتی سازی به سمت صنعتی شدن برویم. پروژه های ساخته شده به طور سنتی بین 1.5 تا 2 سال طول می کشد و ما سعی می کنیم این زمان را به کمتر از یک سال کاهش دهیم. ما در این مورد با صاحبان فناوری و سرمایه گذاران صحبت کرده ایم.

وی موضوع مهم دیگر را قیمت تمام شده دانست و گفت: تاکنون اکثر شرکت هایی که فناوری خود را در حوزه ساخت و ساز معرفی کرده اند، قیمت تمام شده طرح های آنها بیشتر از قیمت ساخت و ساز سنتی بوده است. البته در دراز مدت سرعت ساخت و میزان هزینه از نظر مصرف انرژی جبران خواهد شد. اما از آنجایی که باید قدرت جامعه هدف طرح نهضت ملی مسکن را در نظر بگیریم، قیمت تمام شده باید به حداقل برسد.

به گفته محمودزاده، وزارت راه و شهرسازی تاکید کرده است که شرکت های ارائه دهنده فناوری، جنبه اقتصادی را نیز در نظر بگیرند. با توجه به مقیاس، برای کاهش هزینه، یک پیش سفارش چهار ساله انجام دهید. مثلاً باید در یک کارخانه خط تولید ایجاد شود تا هزینه های تولید کاهش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اگر شرکتی که خط تولید ایجاد کرده سالانه 10 هزار واحد مسکونی بسازد، مثلاً 5 سال، تبدیل به یک طرح اقتصادی می شود. اما اگر یک سال تولید کند و سال بعد مشخص نباشد که فروش دارد یا خیر، مقداری سرمایه گذاری ریسک دارد. بنابراین تا پایان دولت مقرر شد خرید یا پیش خرید برای سرمایه گذارانی که هزینه های سربار آنها چهار سال قابل شکستن است تضمین شود.

586 شرکت ساختمانی دارای تاییدیه فنی هستند

محمودزاده اعلام کرد: تاکنون 586 شرکت برای محصولات مختلف در حوزه فناوری ساختمان تاییدیه فنی دریافت کرده اند. ما با برخی از این گروه ها جلساتی داشتیم و همچنان ادامه دارد. این موضوع در سال جدید بسیار فعالتر از گذشته و به عنوان یک موضوع اساسی در وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار می گیرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا