عمومی

جنگی که درنگرفت – ایواره

جنگی که درنگرفت - ایواره

در چنین روزی در سال 1983 بود که رونالد ریگان، رئیس جمهور ایالات متحده، در یکی از معروف ترین سخنرانی های خود در جنگ سرد، دولت شوروی را «امپراتوری شر» خواند.

به گزارش ایواره، این روزنامه اعتماد کنید او نوشت: «گفت‌وگوهای زیادی در مورد آنچه واقعاً دولت شوروی بود وجود دارد، اما صحبت‌های ریگان – که به هیچ وجه نماینده خوبی نیست – فقط تنش‌ها را بین دو ابرقدرت تشدید کرد و پول بیشتری به دست آورد.» هر دو طرف در تولید تسلیحات هدر دادند. و افزایش تدارکات نظامی، هم در اتحاد جماهیر شوروی و هم در ایالات متحده؛ و برای جنگی که هرگز قرار نبود شروع شود.

آندروپوف، رئیس کا.گ.ب گفت: «خطرناک ترین تهدید نظامی ایالات متحده است. دور جدید مسابقه تسلیحاتی تحمیل شده توسط ایالات متحده (بر ما) تفاوت های کیفی عمده ای (با دوره های قبلی) دارد. در گذشته، آمریکایی‌ها ترجیح می‌دادند در مورد سلاح‌های هسته‌ای تاکید کنند که قصد دارند تا حد امکان از این سلاح‌ها تولید کنند، اما اکنون این واقعیت را کتمان نمی‌کنند که قصد شروع جنگ را دارند. دکترین جنگ هسته ای محدود و منطقی ریشه در اینجا دارد. اظهارات درباره احتمال بقا و پیروزی در یک درگیری هسته ای طولانی مدت نیز از همین جا می آید.

از آنجا که مقامات شوروی واقعاً از حمله نظامی آمریکا و یک جنگ بزرگ می ترسیدند، خود را برای رویارویی با آن آماده کردند. به گفته ژنرال ولادیمیر اسلیپچنکو، تصمیم گیرنده نظامی شوروی، “ما از سخنرانی ریگان به عنوان دلیلی برای شروع یک آمادگی بسیار جدی برای جنگ استفاده کردیم.” ما مانورهای رهبری بزرگی انجام دادیم. به این ترتیب برای اولین بار توانستیم واقعاً بسیج نیروهای خود را محک بزنیم.»

جالب اینجاست که آمریکایی ها که خودشان این ترس را ایجاد کرده بودند، وقتی دیدند که اتحاد جماهیر شوروی برای جنگ آماده می شود – و به قول داگلاس مک آیچن (تحلیلگر شوروی سیا)، “بزرگترین مانور نظامی” – و به قول داگلاس مک آیکن، “بزرگترین مانور نظامی” را دیدند. در تاریخ شوروی.” – و توانایی آنها را برای درگیری با نیروهای شوروی آزمایش کرد.

ویکتور شبستین در کتاب خود به نام انقلاب های 1989 می نویسد که “در طی این مانور بزرگ، ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده شکاف های احتمالی در سیستم نظارت بر اقیانوس شوروی و همچنین سیستم های هشدار دفاعی آن را ارزیابی کرد.” آمریکایی ها حملات شبیه سازی شده به زیردریایی های هسته ای شوروی را با استفاده از موشک های هسته ای نصب شده بر عرشه کشتی هایشان تمرین کردند. شوروی نیز با یک سری مانورهای خود پاسخ داد و برای اولین بار بسیج عمومی را با استفاده از نیروهای هسته ای رهبری انجام داد. آمریکایی ها تعداد هواپیماهای جاسوسی و گشت های شناسایی را افزایش دادند. به خصوص در اطراف مرزهای شرقی اتحاد جماهیر شوروی».

اما می دانیم که در نهایت جنگی در کار نبود و اصلا قرار نبود این اتفاق بیفتد. اما این “جنگی که اتفاق نیفتاد” میلیاردها دلار هزینه داشت و بسیاری از مردم را در سراسر جهان نگران و ترساند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا