استان ها

توسعه گلخانه باید با مدیریت منابع آبی همراه باشد

توسعه گلخانه باید با مدیریت منابع آبی همراه باشد

ایواره/ خراسان جنوبی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تولید یک کیلوگرم محصول خارج از گلخانه به 350 لیتر آب نیاز دارد و می توان همین محصول را با 35 تا 50 درصد صرفه جویی در گلخانه کشت کرد.

مهدی جعفری روز سه شنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از مجتمع گلخانه ای محمدیه شهرستان خوسف گفت: بر اساس این ذهنیت که گلخانه کم آب است، برای یک مجتمع 20 هکتاری 2 لیتر آب در نظر گرفته شده است. در حالی که اگر به درستی و بر اساس علم کشاورزی درک شود، هر یک هکتار گلخانه به یک لیتر آب نیاز دارد.

به گزارش ایواره، وی گفت: آنچه در نظر داریم و تاکید داریم افزایش عملکرد در واحد سطح در کشت گلخانه ای برای مصرف آب است.

وی با بیان اینکه با توجه به مشکل کم آبی در استان، توسعه کشت های گلخانه ای به دلیل صرفه جویی زیاد در اولویت کشاورزی قرار دارد، گفت: همراه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین با کشت یک هکتار گلخانه برای هشت نفر به صورت مستقیم و تعداد زیادی به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه کشت گلخانه ای صرفه اقتصادی زیادی دارد گفت: هزینه اولیه کشت گلخانه ای به ویژه در زمینه ساخت و ساز بالاست اما به ازای هر متر مربع گلخانه 850 هزار تومان اعتبار هزینه ای از محل تسهیلات بند «الف» پرداخت می شود. ” از تبصره 18.

جعفری افزود: تلاش ما بر این است که تسهیلات به موقع در اختیار گلخانه داران قرار گیرد و متقاضیان تا زمانی که تسهیلات دریافت نکنند، کار خود را شروع نکنند.

وی از حل مشکل یارانه 3 درصدی مجتمع های گلخانه ای خبر داد و گفت: این اعتبار به میزان 14 میلیارد تومان اخیرا در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته و گلخانه داران مجتمع ها می توانند از آن بهره مند شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در حال بررسی ساخت فاز دیگری از مجتمع گلخانه ای در محمدیه هستیم، اما برای رونق و گسترش گلخانه باید تامین آب و به عبارتی کشاورزی را نیز پیگیری کنیم. بانک و شرکت آب منطقه ای باید همکاری کنند.

وی گفت: در صورت همکاری سازمان ها و نهادهای مسئول در سال آینده خبرهای خوبی در حوزه گلخانه خواهیم شنید.

جعفری ادامه داد: چاه فعلی که بیش از 20 لیتر در ثانیه آب دارد در صورت ورود به مدار تولید می توان دو مجتمع دیگر را در قالب 300 هکتار راه اندازی کرد که در حال پیگیری هستیم.

وی گفت: اگر منابع آبی به همین منوال پیش برود، هیچ توصیه ای در حوزه گلخانه نخواهیم داشت، بنابراین نیازمند همکاری شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی هستیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا