عمومی

با خواص «علف طلایی» آشنا شوید

با خواص «علف طلایی» آشنا شوید

آیا تا به حال در مورد چمن طلایی چیزی شنیده اید؟ بسیاری از مردم این گیاه را به عنوان یک گل وحشی زرد می شناسند، اما علف طلایی در واقع یک ترکیب محبوب در گروه مکمل های گیاهی و البته به شکل چای است.

به گزارش ایواره، عص «عصرایران» در ادامه نوشت: نام لاتین این گیاه Solidago به معنای درمان یا کامل است. علف طلایی اغلب به عنوان مکمل برای بهبود سلامت ادرار و کاهش التهاب استفاده می شود.

علف طلایی در بیشتر نقاط اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کند. گل های زرد این گیاه در اواخر تابستان و اوایل پاییز شکوفا می شوند و بیش از صد گونه مختلف از علف های طلایی وجود دارد. تصور می شود که بسیاری از این گونه ها دارای خواص بهداشتی مشابهی هستند.

Solidago virgaurea که گاهی به آن چمن طلایی اروپایی نیز می گویند، احتمالاً بهترین گونه مورد مطالعه از نظر فواید سلامتی است. این گیاه در طب سنتی چینی نیز کاربرد فراوانی دارد.

برای بهره مندی از فواید مختلف آن، مردم محلی از قسمت هایی از این گیاه که در بالای زمین رشد می کنند استفاده می کنند. از مهم ترین این قسمت ها می توان به گل و برگ اشاره کرد.

امروزه علف طلایی را می توان به عنوان چای یا مکمل دارویی مصرف کرد. انواع مکمل ها را می توان از داروخانه های سراسر کشور و چای از عطاری ها خریداری کرد. البته چای این گیاه طعم نسبتاً تلخی دارد و ممکن است به مذاق هر سلیقه ای خوش نیاید.

محتوای گیاهی

طبق مقاله ای که توسط انتشارات Sage منتشر شده است، علف طلایی بسیاری از ترکیبات گیاهی مفید از جمله ساپونین ها و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی مانند کورستین و کایمفرول را فراهم می کند.

ساپونین ها گروهی از ترکیبات گیاهی هستند که با انواع فواید سلامتی مرتبط هستند. آنها ممکن است در مهار رشد باکتری ها و قارچ های مضر مانند کاندیدا آلبیکنس موثر باشند. کاندیدا قارچی است که باعث عفونت های مخمری واژن و همچنین عفونت در سایر قسمت های بدن می شود. ساپونین ها همچنین در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی اثرات ضد سرطانی و ضد التهابی دارند.

از سوی دیگر، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی کورستین و کایمفرول موجود در علف طلایی به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کند.

قابل ذکر است که فعالیت آنتی اکسیدانی این گیاه حتی از چای سبز و ویتامین C نیز بیشتر است. آنتی اکسیدان های فلاونوئید و سایر ترکیبات گیاهی علف طلایی نیز دارای فواید ضد التهابی قوی هستند.

در مورد مزایای علف طلایی، طبق مطالعات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده:

کاهش التهاب

در طب سنتی از علف طلایی برای مبارزه با التهاب استفاده می شود که تاثیر مفیدی در کاهش درد و تورم خواهد داشت.

در مطالعات معتبر روی جوندگان آزمایشگاهی، عصاره علف طلایی به شکل مکمل های دارویی تورم بافت های آسیب دیده را تا 60 درصد کاهش داد. همچنین نشان داده شده است که این گیاه می تواند التهاب مرتبط با آرتریت را 12 تا 45 درصد در جوندگان کاهش دهد و حتی در دوزهای بالاتر اثرات بیشتری داشته باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

حمایت از سلامت سیستم ادراری

آژانس دارویی اروپا (EMA)، مخفف EMA (یک نهاد دولتی که بر داروها نظارت می کند)، گلدن گرس را به عنوان یک راه حل بالقوه برای بهبود اثربخشی درمان های پزشکی استاندارد برای مشکلات جزئی ادراری معرفی می کند.

این بدان معناست که چمن طلایی ممکن است اثربخشی داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها را بر عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) افزایش یا افزایش دهد. اما باید توجه داشت که این گیاه را نباید به تنهایی به عنوان یک درمان برای این گونه بیماری ها استفاده کرد. در عین حال، ترکیب این گیاه با سایر گیاهان دارویی مانند دم اسب باعث افزایش اثربخشی آن شده است.

کنترل وزن

تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که گلدن گرس ممکن است با تنظیم ژن‌هایی که سنتز چربی و اندازه سلول‌های چربی را کنترل می‌کنند، با چاقی مبارزه کند. به همین دلیل از این گیاه در برخی دمنوش های کاهش وزن استفاده می شود.

موارد احتیاط

علف طلایی به طور کلی توسط بدن به خوبی تحمل می شود و عوارض جانبی خاصی ندارد. با این حال، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشت: شرایط آلرژیک و تداخلات در بیماران با شرایط پزشکی خاص.

آلرژی

در حالی که بسیاری بر این باورند که چمن طلایی یکی از مقصران اصلی آلرژی های فصلی هوا است، این گیاه مقصر نیست زیرا گرده های سنگین آن به راحتی توسط باد جابه جا نمی شوند.

با این حال، این گیاه می تواند برخی از واکنش های آلرژیک، از جمله بثورات پوستی و آسم را تحریک کند. اگر به گیاهان مشابهی مانند گل همیشه بهار حساسیت دارید، علف طلایی ممکن است باعث واکنش بدن شما شود.

وضعیت پزشکی

از آنجایی که علف طلایی می تواند اثر مدر داشته باشد، نباید آن را همراه با دیورتیک ها استفاده کرد زیرا ممکن است باعث کم آبی بیش از حد شود.

بنابراین در شرایط پزشکی که محدودیت مایعات وجود دارد، از جمله برخی موارد نارسایی احتقانی قلب و بیماری کلیوی، مصرف این گیاه توصیه نمی شود.

قبل از مصرف هر گونه داروی شیمیایی یا گیاهی حتما با متخصص خود مشورت کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا