اجتماعی

امیدواریم دغدغه مردم را در حوزه مسکن کاهش دهیم

امیدواریم دغدغه مردم را در حوزه مسکن کاهش دهیم

شهردار تهران با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم از دغدغه های مردم در حوزه مسکن بکاهیم، ​​گفت: شهرداری خود را موظف می داند که در بازار مسکن و قیمت مسکن ورود جدی داشته باشد و نقش اساسی داشته باشد. این نویدی است برای حرکت های جهادی که مسیر آسایش و آرامش بیشتر مردم خواهد بود.

به گزارش ایواره، علیرضا زاکانی در آیین کلنگ زنی پروژه مسکن جایگزین اهالی باغ آذری با تبریک میلاد منجی عالم بشریت امام زمان (عج) و تقارن آن با بهار طبیعت، اظهار کرد: این پروژه در حال توسعه است. گفت: کاری که امروز آغاز می شود حاوی پیام های مختلفی است. پاسخ معتبر ایجاد عدالت در تهران و بستن فاصله شمال و جنوب است. هم معطوف به مدل سازی و هم محله سازی است که با اولویت دادن به نوسازی بافت فرسوده سعی در ساخت ماکت در این نقطه داریم و هم بر ایمن سازی این بافت ها تمرکز دارد. بنابراین باید این کار بزرگی را که با هم در سه منطقه 16، 4 و 5 آغاز می شود، تبریک گفت.

وی افزود: مسکن یکی از مسائلی است که تهران در تهران محل آسیب رساندن به معیشت و معیشت مردم است. در تهران اگر فردی خانه نداشته باشد باید 65 درصد حقوقش به اجاره خانه اختصاص یابد و اگر بخواهد خانه بخرد با شرایط فعلی حدود 70 سال طول می کشد.

زاکانی ادامه داد: از آنجایی که ما در شهرداری از ابتدا تشخیص دادیم که نمی توانیم نسبت به نیازهای جامعه و شهروندان بی تفاوت باشیم، به حوزه مسکن توجه شد. ما هم در حوزه های مختلف یک الگو را دنبال کردیم که همان تشکیل قرارگاه های عملیاتی بود.

شهردار تهران افزود: به عنوان مثال در حوزه اجتماعی از سوی همه دستگاه ها تلاش شد. نتیجه این کمپ این بود که بالغ بر 6300 معتاد متجاهر از 7 منطقه در کمپ ها جمع آوری و جایگزین شدند و این مسیر ادامه دارد.

زاکانی ادامه داد: زمانی که قرار شد سالانه یک میلیون خانه در راستای اراده کشور ساخته شود، در تهران با وزارت راه تفاهم نامه امضا کردیم و سهم خود را پذیرفتیم، در حالی که هیچ نقشی در مسکن نداشتیم. پرش کنیم تا بتوانیم در نوسازی بافت فرسوده، مسکن و فقرزدایی بافت فرسوده و در نهایت تغییر چهره شهر و افزایش ایمنی و پایداری آن موثر باشیم.

شهردار تهران تاکید کرد: مفتخریم که همه این موارد را پیگیری کردیم و سهم 10 هزار واحدی با همکاری بنیاد مسکن محقق شد. مرحله اول ساخت بیش از 3000 واحد مسکونی در این سه نقطه است و برای 7000 واحد باقی مانده تا خرداد سال آینده هماهنگی های لازم انجام خواهد شد.

وی افزود: بنابراین باید در این 180 هزار واحد که شامل هفت خدمت نیز می شود، روش جدیدی برای تامین ایمنی و تغییر چهره شهر داشته باشیم.

زاکانی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از دغدغه های مردم در حوزه مسکن بکاهیم. شهرداری موظف است نقش جدی در بازار مسکن و قیمت مسکن داشته باشد. این نویدی است برای حرکت های جهادی که مسیر آسایش و آرامش بیشتر مردم خواهد بود. همزمان با این آیین، آیین کلنگ زنی پروژه مسکونی افق اکباتان در منطقه 5 انجام شد.

علیرضا زاکانی نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: امروز کلنگ زنی سه مجتمع مسکونی در مناطق 4، 5 و 16 را داریم. در منطقه 16 حفر این مجموعه در باغ آذری عملا با آخرین گودال تهران یعنی گودال سید درویش خداحافظی می کند. با ساخت و سازهایی که در این گود انجام می شود و به کسانی که در آن زندگی می کنند تقدیم می شود، اوضاع به سمت تهران پیش می رود و با گود خداحافظی می کند و شرایط جدیدی برای پایتخت داریم.

وی افزود: این کار بخشی از تفاهمی است که با بنیاد مسکن داشتیم، فاز اول حدود 3 هزار واحد است که امروز کلنگ زنی شد و 7 هزار واحد باقی مانده در سه ماهه اول سال 1401 کلنگ زنی می شود. برای سال آینده 180 هزار واحد ساخت و ساز و نوسازی را در دستور کار داریم که اکثر آنها با تفاهمی است که قرار است در چارچوب قانون جهش مسکن در بافت های فرسوده و انبارهای شهری انجام شود.

شهردار تهران تاکید کرد: تقدیر ما نصفه و نیمه است اما هر پروژه ویژگی های خاص خود را دارد. مثلاً در پروژه ای که حضور داریم هفت سرانه در نظر گرفته شده است. در این سهم تفاوت هایی وجود دارد اما زمین و پروانه آن از شهرداری است و بنیاد مسکن متولی ساخت آن است. در مقابل برای افراد محروم و محروم واحد تحویل می دهیم و مجموعه دپو سرانه هفت نفر است.

زاکانی ادامه داد: هدف راه اندازی 180 هزار واحد برای سال آینده است و هر ساله با توجه به ظرفیت های شهرستان بتوانیم عملیات ساخت واحدها را انجام دهیم و پرونده معضل بزرگ مسکن تهران را ببندیم. اساس کار شهرداری داشتن زمین و مجوز است که مبنای اصلی ساخت و ساز است. شهرداری هم با نهادهای انقلابی مانند بنیاد مسکن و هم با بخش خصوصی همکاری می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا