عمومی

موضوعات اندک اما مهم در مذاکرات باقی مانده است

موضوعات اندک اما مهم در مذاکرات باقی مانده است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه عمان، گفت: در گفت وگوی امروز با وزیر امور خارجه پادشاهی عمان، توافق کردند که روابط سیاسی دو کشور در بالاترین سطح باشد.»

وی افزود: امروز از روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عمان به عنوان روابط عالی، مثال زدنی و راهبردی در کشورهای حوزه خلیج فارس یاد می کنیم.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر گام‌های بزرگی در زمینه همکاری‌های اقتصادی و تجاری برداشته‌ایم، اما با توجه به ظرفیت‌های دو کشور، هرگز این حجم مبادلات تجاری را کافی نمی‌دانیم و موافقیم که تلاش‌های بیشتری برای توسعه بیشتر روابط صورت خواهد گرفت. او گفت.

امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم در آینده ای نه چندان دور روسای جمهور دو کشور بتوانند دیدار کنند.

وی اعلام کرد: دعوت رسمی رئیس جمهور کشورمان از سوی جناب سلطان عمان انجام شده است و امیدواریم هر چه زودتر و البته در این مدت این سفر را در این منطقه مهم محله خود داشته باشیم. سفر، نقطه عطف جدیدی برای روابط می تواند ایجاد شود.» دو کشور ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه گفت: در این راستا و در زمینه سیاست همسایگی، جمهوری اسلامی ایران در دولت مردمی، طی دو روز گذشته، آقای رئیسی در دوحه جلسات و توافقات بسیار مهمی با امیر قطر و 14 سند در زمینه های مختلف را امضا کردند. رئیس جمهور همچنین در نشست سران کشورهای صادرکننده گاز شرکت کرد.

امیرعبداللهیان افزود: معتقدیم با همکاری همه جانبه می توان به ثبات و امنیت بیشتری دست یافت.

وی همچنین درباره مذاکرات ایران با عربستان گفت: در روابط تهران و ریاض تاکنون چهار دور مذاکره با کمک و مساعدت مقامات ذیربط جمهوری عراق انجام شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: از طریق وزیر خارجه عراق که این هفته در مونیخ آلمان با وی دیدار کردیم، پیامی مبنی بر آمادگی طرف سعودی برای ادامه این مذاکرات دریافت کردیم. در مقابل، ما از آمادگی خود برای گفتگو و دستیابی به نتایج آینده‌نگر در روابط دو کشور صحبت کردیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه آماده ادامه سیاست رایزنی و گفت وگوی مشترک با همه طرف ها در خصوص مسائل منطقه هستیم، افزود: معتقدیم حل بحران های مختلف منطقه ما گفتگو و رایزنی و در نتیجه همکاری نیست. “.

وی افزود: رقابت های مبتنی بر بی اعتمادی نتیجه ای جز نابودی منطقه و از بین رفتن ثروت هنگفت منطقه نخواهد داشت. امیدواریم همه طرف ها بفهمند که به دلیل ناامنی محیط برای دیگران نمی توانند امنیت خود را به دست آورند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر این اساس مجدداً آمادگی خود را برای هرگونه ابتکار منطقه ای که به توسعه امنیت پایدار و رشد اقتصادی و بشردوستانه منطقه کمک کند، تاکید می کنیم.

امیرعبداللهیان درباره بحران یمن نیز گفت: اکنون شرایط به یک فاجعه انسانی بزرگ تبدیل شده است.

وی افزود: اینکه شهید ایرلو سفیر جمهوری اسلامی ایران به دلیل شرایط سخت محاصره بشردوستانه یمن نتوانست از کمترین امکانات پزشکی برخوردار شود و بر اثر بیماری عروق کرونا ویروس قلب و کمبود امکانات پزشکی به شهادت رسید. در این کشور اوج زوال انسانی در یمن را نشان می دهد.» و اینکه حتی مقامات و دیپلمات های عالی رتبه در کنار مردم یمن از این فاجعه انسانی رنج می برند!

وی گفت: امیدواریم همه طرف ها هر چه زودتر به راه حل سیاسی بازگردند.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی از آن برای دستیابی به صلح و امنیت در منطقه و همچنین پایان جنگ یمن و آغاز گفتگوهای یمنی – یمنی فعالانه استفاده می کند و از آن بهترین استفاده را خواهد کرد. ظرفیت و ارتباط با همه طرف ها در منطقه.”

وی در رابطه با افغانستان نیز گفت: امیدواریم تلاش هایی را که جمهوری اسلامی ایران از ماه ها قبل آغاز کرده است، در اسرع وقت پیگیری کنیم، ضمن اینکه با تمام احزاب، رهبران و اقوام افغانستان در تماس دائمی هستیم و امیدواریم که دولت در اسرع وقت.” فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تشکیل شود.

وی گفت: ما از آنچه در بحران اوکراین رخ داد خوشحال نیستیم. متاسفانه رفتار تحریک آمیز ناتو و آمریکا وضعیت این منطقه شمالی و اطراف جمهوری اسلامی ایران را نگران کننده کرده است.

امیرعبداللهیان افزود: از همه طرف ها می خواهیم که این بحران را به صورت مسالمت آمیز خاتمه دهند.

وی افزود: هفته گذشته در گفتگوی تلفنی با وزرای خارجه روسیه و اوکراین، موضوع علنی و شفاف جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که دخالت ناتو و آمریکا کمکی به این موضوع نمی کند، اما اقدامی تحریک آمیز بود. راه حل این مشکل جنگ نیست، گفتگو و اتخاذ راه حل های اسلامی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره مذاکرات وین نیز گفت: مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده است و امروز علاوه بر روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای و مذاکرات وین را با وزیر امور خارجه پادشاهی عربستان نیز بررسی کردیم. عمان.” . هنوز چند موضوع اما بسیار مهم در وین وجود دارد.

امیرعبداللهیان گفت: در مونیخ و همکارم آقای باقری در وین در دیدارهایی که با غرب داشتیم به صراحت تاکید کردیم که از خطوط قرمز خود در مذاکرات وین عبور نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: در مذاکرات وین تحت هیچ شرایطی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد و تعهد قاطع خود را به این موضوع نشان خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در عین حال ضرورت هر مذاکره ای را مفید می دانیم و باید در آن مذاکره منافعی برای ملت بزرگ ایران وجود داشته باشد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: همچنان مذاکرات مستقیم مذاکره کننده ارشد ایران با نمایندگان 4+1 در وین درباره نحوه مذاکرات در وین داریم و تبادل نظر بین نماینده آمریکا و هیئت جمهوری اسلامی ایران صورت خواهد گرفت. از طریق “مو را”، نماینده اتحادیه اروپا. .

وی افزود: ما پیام‌های زیادی از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر لزوم گفت‌وگوی مستقیم دریافت می‌کنیم، آنچه برای ما مهم است این است که این گفت‌وگو چه سودی خواهد داشت و آیا آینده با آنچه در مذاکرات کنونی رخ داده متفاوت است یا خیر. آیا دستاوردی فراتر از آن است.» می شود یا نه.

وی گفت: تاکنون بیشتر پیام های مثبتی از سوی آمریکا شنیده ایم اما تاکنون هیچ اقدام عملی برای اثبات حسن نیت خود انجام نداده است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: تا کنون به مذاکرات وین خوشبین هستیم و امیدواریم آن معدود مسائل حساس و مهم باقی مانده در مذاکرات با واقع بینی غرب در روزهای آینده و تلاش های انجام شده در 9 ماه گذشته حل شود. اجازه دهید فرض کنیم که همه طرف های ما در بازگشت به تعهدات کامل خود به توافقنامه 2015 پایبند خواهند بود.

دکمه بازگشت به بالا