عمومی

مردم در هزینه های استقلال و پرسپولیس شریک می شوند، اما در مدیریت‌شان نه!

مردم در هزینه های استقلال و پرسپولیس شریک می شوند، اما در مدیریت‌شان نه!

استقلال و پرسپولیس بیش از هر زمان دیگری به تسلیم نزدیک شده اند. اما این انتقال با آنچه در ذهن همه است متفاوت است. خصوصی سازی یعنی واگذاری کامل سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، روندی که دولت را از تصمیم گیری در مورد این دو باشگاه منقطع می کند.

اما آنچه برای این دو باشگاه در نظر گرفته شده واگذاری بخشی از سهام و تداوم مالکیت دولتی در استقلال و پرسپولیس است. با عرضه 10 تا 20 درصدی سهام استقلال و پرسپولیس که قرار است به زودی اتفاق بیفتد، دولت همچنان مالک 80 درصد سهام این دو باشگاه خواهد بود و همه تصمیمات ریز و درشت درباره دو پرطرفدار تهرانی. باشگاه ها ادامه خواهند داشت

صرف نظر از اینکه سهام هر باشگاه چقدر ارزش دارد و چگونه قیمت گذاری شده است که منجر به اختلاف قیمت چند صد میلیارد تومانی شده است، مهم این است که دولت همچنان نمی خواهد تمام مالکیت استقلال و پرسپولیس را از دست بدهد و هنوز تمام اختیارات خود را دارد.در این دو باشگاه حفظ خواهد کرد.

سال‌ها همیشه این بحث مطرح می‌شد که استقلال و پرسپولیس باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت از مدیریت آن دست بردارد، اما با مدلی که دولت برای پیشنهاد این دو باشگاه در نظر گرفته، هم واگذاری انجام می‌شود و هم حقی نیست حق دولت در اداره این دو باشگاه ضایع نمی شود.

منابع مالی حاصل از واگذاری 10 تا 20 درصد سهام دو باشگاه توسط خود باشگاه ها هزینه می شود تا دوباره بخشی از مشکلات مالی آنها حل شود و مدیران دولتی بتوانند به مدیریت غیراقتصادی خود در استقلال و پرسپولیس با اعتماد به نفس بیشتر.

مدل در نظر گرفته شده برای نقل و انتقالات استقلال و پرسپولیس شباهت زیادی به مدل نقل و انتقالاتی سایپا و ایران خودرو دارد. دولت اکثر سهام خود را در دو شرکت خودروسازی فروخته است اما با توجه به سهمی که در مالکیت این دو شرکت دارد، تمامی تصمیمات مدیریتی با موافقت دولت اتخاذ می شود.

استقلال و پرسپولیس اگر 100 درصد سهام خود را واگذار نکنند به همین سرنوشت دچار خواهند شد. شرکت هایی که به ظاهر خصوصی شده اند اما مدیران آنها توسط دولت منصوب می شوند و زیان هایشان بیشتر و بیشتر می شود.

یعنی دولت می خواهد 10 تا 20 درصد از هزینه های دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را با مردم تقسیم کند اما در مورد مسائل مدیریتی آنها به صورت فردی تصمیم گیری کنند.

دکمه بازگشت به بالا