عمومی

سرگذشت مرگ تلخ «قویدل»، قهرمان پرورش اندام

داستان مرگ دلخراش «قویدل» قهرمان بدنسازی

اسحاق قویدل یکی از مشهورترین چهره های بدنسازی ایران روز گذشته دارفانی را در هزاران کیلومتر دورتر از زادگاهش در کانادا وداع گفت. چند هفته پیش، پزشکان به او گفتند که به دلیل متاستاز سرطان به سلول‌های بدنش، به پایان زندگی‌اش نزدیک شده است. سرانجام صبح دیروز چهارشنبه چهارم اسفند 1400 نفسی نکشید تا برای همیشه با زندگی وداع کند.

به گزارش ایواره، این روزنامه جام جم وی در ادامه نوشت: قویدل در سال های 86، 89، 91 و 93 مدال طلای سنگین وزن ایران را کسب کرد. او در صحنه جهانی کمتر از این افتخار نمی کرد. آیزاک بین سال‌های 2012 تا 2016 چهار مدال نقره و طلای جهانی کسب کرد. او در سال 2016 به رشد جسمانی خود رسید و توانست در کویت برای کسب جواز حضور در مستر المپیک قهرمان شود. در سال 2018 در مسابقات قهرمانی حرفه ای تورنتو در کانادا فینالیست شد.
این شرح حال کوتاه اسحاق قویدل ملقب به «کوه عضله» بود. روزهای پایانی زندگی او با درد شدید همراه بود. قویدل در بازگشت به ایران پس از مسابقات جهانی تورنتو متوجه سردرد و سرگیجه عجیبی شد. با وجود آزمایش های مکرر، پزشکان نتوانستند وضعیت او را تشخیص دهند. سفر به کانادا و بستری شدن در بیمارستانی مجهز وضعیت او را بیشتر روشن کرد. پزشکان توده سرطانی را از سر او خارج کردند، اما در همان زمان متوجه شدند که او سرطان پیشرفته دارد و به نوعی بیکار شده است. او در 4 سال گذشته با تمام وجود با سرطان مبارزه می کرد. درد داشت اما مبارزه را رها نکرد. قویدل در مصاحبه ای گفت: پزشکان همه با ناراحتی گفتند که من چند ماه بیشتر زنده نخواهم ماند و باید شیمی درمانی را شروع کنم تا درد کمتری را تحمل کنم. با توکل به خداوند متعال و اعتقاد به معجزه راه دیگری را انتخاب کردم، راهی که از نظر مادی خلاف جهت آب و غیر ممکن بود. تصمیم گرفتم شیمی درمانی نکنم، روی رژیم غذایی ام تمرکز کنم، نه برای اینکه مریض شوم، بلکه بهتر شوم و خیلی چیزهای دیگر. من این راه را شروع کردم، ورزش می کنم و معتقدم مرگ و زندگی در دست خداست و تا خدا نخواهد برگی از درخت نمی افتد».
وی در مصاحبه ای دیگر از صمیم قلب تسلیت گفت: «من معتقدم هر چیزی که شما باور داشته باشید، اتفاق می افتد. اگر باور داشته باشی که می میری حتما می میری و اگر باور داشته باشی که مرگ و زندگی در دست خداست و از ته دل از خدا بخواهی که فرصتی دیگر به تو بدهد، این اتفاق خواهد افتاد.
کوایدل و نامش پس از مرگش برای همیشه در تاریخ این رشته به یادگار خواهد ماند زیرا تا آخرین لحظه دست از افشاگری در مورد داروهای هورمونی بدنسازی برنداشت و سعی کرد از مصرف این داروها توسط جوانان جلوگیری کند. برخی از نوشته های او در آخرین روزهای زندگی اش را مرور می کنیم.
با مصرف نکردن داروهای هورمونی بدنسازی سلامت خود را حفظ کنید و مانند من قربانی این زندگی نشوید.
استفاده مداوم از استروئیدهای آنابولیک می تواند منجر به بسیاری از تغییرات جسمی و روانی و همچنین بسیاری از سرطان ها در مردان و زنان شود.
دکتر 2018 به من گفت که شما نمی توانید بیش از 6 ماه زندگی کنید. گریه کردم. من دخترم را دیدم. ما رنج می بردیم. من و همسر و دخترم چند ماهی در غربت غمگین بودیم. پدرم در این 6 ماه سه بار سکته کرد و فوت کرد. به معجزه خداوند عمرم طولانی شد و در این سالها هزاران نفر از هموطنان را از عوارض داروهای بدنسازی آگاه کردم.
سکوت و خیانت در بدنسازی برای من امکان پذیر نیست. من در مورد عوارض جانبی پپتیدهای تجویز شده توسط مشهورترین قهرمانان کشورم – که نام آنها را ذکر نمی کنم – و جوانان را قربانی می کنند برای شما می نویسم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا