اقتصادی

حضور جدی آرژانتینی‌ها در اقتصاد ایران

حضور جدی آرژانتینی‌ها در اقتصاد ایران

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران در دیدار با کاردار جمهوری آرژانتین در تهران، شرایط را برای همکاری دو کشور در زمینه های کشاورزی، صنعتی، استفاده از فناوری های نوین در این زمینه فراهم کرد. آب و کشاورزی فرازمینی

به گزارش ایواره، شافعی با اشاره به موقعیت و ظرفیت اقتصادی آرژانتین گفت: آرژانتین کشوری بزرگ و پهناور با مجموعه ای از تنوع در حوزه کشاورزی و صنعت است که مورد توجه جدی بسیاری از کشورهای جهان است. ” روابط اقتصادی ایران اگرچه در چند سال گذشته رو به افول بوده است، اما قطع نشده است. البته در بازار ایران کالاهایی از آرژانتین داریم که از کشورهای ثالث وارد می شود اما آمار حجم تجارت ایران با آرژانتین محاسبه نمی شود.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: به عنوان مثال در بازار ایران لوبیا آرژانتینی به صورت فوری عرضه می شود که مستقیماً از آرژانتین وارد نمی شود، بلکه از کشورهای اطراف به ایران وارد می شود. مشکل حمل و نقل مستقیم بین دو کشور یکی از موانع اصلی تجارت است.

شافعی گفت: ما ظرفیت خوبی برای همکاری با آرژانتین در زمینه برخی محصولات مانند سویا داریم. از نظر تنوع محصول البته سایر کالاها قابل بررسی است; امکان همکاری دو کشور وجود دارد.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد: من این خبر را شنیده ام اما نمی توانم درباره صحت آن اظهار نظر کنم. اینکه یک شرکت کشتیرانی آرژانتینی برای فعال سازی خط کشتیرانی بین دو کشور اعلام آمادگی کرده است. این اتفاق بسیار مهمی است و اگر این خط مستقیم راه اندازی شود، حجم تجارت بین دو کشور تغییر خواهد کرد.

شافعی افزود: یکی از موضوعاتی که سازمان اقتصاد ایران مورد بررسی قرار داده کشت فراسرزمینی یعنی استفاده از آب و خاک کشورهای دیگر مانند آرژانتین است. امکان همکاری خوب در این زمینه وجود دارد.

به گفته رئیس اتاق ایران، احتمالاً در آینده شرایط تغییر خواهد کرد و امکان گسترش روابط با کشورهایی مانند آرژانتین وجود خواهد داشت. در این شرایط امیدواریم فعالان اقتصادی دو کشور را به هم پیوند دهیم و از این فرصت برای افزایش تجارت استفاده کنیم.

شافعی تصریح کرد: فعالان اقتصادی دو کشور اطلاعات کافی از ظرفیت های اقتصادی برای همکاری ندارند. تبادل اطلاعات در این زمینه باید در اولویت باشد. اتاق ایران آمادگی هر نوع حمایتی را برای توسعه روابط اقتصادی در بخش خصوصی دارد.

کاردار آرژانتین در تهران در سه محور سخنان خود را مطرح کرد: نکته اول اینکه ظرفیت بالایی برای همکاری بین ایران و آرژانتین وجود دارد. روابط تجاری ما پایین است، اما اکنون جا برای بهبود روابط اقتصادی وجود دارد. شما همچنین به درستی به تبادل اطلاعات دوجانبه اشاره کردید که باید تکمیل شود. به من دستور داده شده که وضعیت را بهبود بخشم. به همین دلیل باید از وزارت امور خارجه تشکر کنم.

وی ادامه داد: نکته دوم من در مورد همین ظرفیت هایی است که اشاره کردید; آرژانتین ظرفیت بالایی دارد. بسیاری از محصولات در آرژانتین تولید می شوند، از کشاورزی گرفته تا تجارت می توانند با هر دو طرف همکاری کنند. آرژانتین حدود 45 میلیون نفر جمعیت دارد اما ظرفیت تولید غذا در این کشور 500 میلیون نفر است. ارسال در شهرهای مختلف انجام می شود.

خورخه ماریانو جردن گفت: نکته سوم این است که بخش بزرگی از کار من بهبود روابط اقتصادی بین دو کشور است. تا بتوانید بازارهای متنوع و بیشتری را برای تجارت عمیق ارائه دهید.

وی ادامه داد: همان نکته ای که با درایت به آن اشاره کردید این است که باید دانش و اطلاعات خود را بین دو کشور افزایش دهیم. آرژانتین زمین های حاصلخیزی دارد و این ظرفیت کمتر در دنیا شناخته شده است. از سوی دیگر، در آرژانتین، مانند ایران، بخش مهمی از اقتصاد این کشور مبتنی بر دانش است. در حوزه صنعتی این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه تجارت زیادی با ایران نداریم، اما در حوزه خدمات، کشاورزی و دامپزشکی دانش پیچیده و فنی داریم.

کاردار آرژانتین در تهران تصریح کرد: سعی می کنم با انجمن ها و اتحادیه های مختلف فعال در زمینه برنج، دانه های روغنی و قطعات خودرو، موبایل و فین تک ارتباط برقرار کنم تا زمینه همکاری با ایران را فراهم کنم. “

وی تاکید کرد: آرژانتین ظرفیت خوبی در زمینه گوشت دارد، در این زمینه تجارت نداریم. من فکر می کنم برخی سوء تفاهم ها به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد ظرفیت یکدیگر است. سعی می کنم این مشکلات را حل کنم.

به گفته اتاق بازرگانی و صنایع ایران، سفارت آرژانتین در ایران با یک تیم کوچک کار می کند، اما برای سال 2022 تلاش می کنیم شرکت های آرژانتینی را به ایران بیاوریم. آنها مدت زیادی است که با ایران کار نکرده اند و می توانند همکاری خود را از سر بگیرند.

وی تاکید کرد: می‌خواهم 20 شرکت را به صورت دوجانبه بین اتاق‌های بازرگانی ایران و آرژانتین فعال کنم و می‌خواهم پل ارتباطی بین بخش‌های تولیدی باشم. به همین دلیل سعی می کنم در بین این شرکت ها تولیدکننده باشم. امیدوارم این کار انجام شود. امیدوارم بارها به اتاق بازرگانی ایران برگردد و در آینده همکاری جدی را آغاز کنیم و من یک عمل گرا هستم و فقط صحبت نمی کنم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا