استان ها

جراحی تومور قاعده جمجمه برای اولین در همدان

جراحی تومور قاعده جمجمه برای اولین در همدان

به گزارش خبرگزاری همدان آنلاین؛ فرهاد فراهانی متخصص گوش و حلق و بینی گفت: پس از حدود یک دهه پیگیری اولین تومور بزرگ قاعده جمجمه با کمک سیستم جدید سی تی اسکن و ام آر آی ناویگشین (هدایت دقیق تومور). محل و عناصر حیاتی اطراف آن با کمک سی تی اسکن و ام آر آی حین عمل) با موفقیت و حفظ تمامی شاخه های عصب صورت در همدان انجام شد.

وی با بیان اینکه از این پس امکان جراحی ظریف در قاعده حفره های قدامی، میانی و خلفی جمجمه با اطمینان بسیار بالاتری در استان امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: می تواند عمق آناتومی دقیق وسایل جراحی را مشخص کند. .

استاد تمام علوم پزشکی گوش و حلق و بینی همدان با بیان اینکه قاعده جمجمه دارای عناصر حیاتی زیادی است و زمانی که جراحی در این ناحیه انجام می شود ممکن است به ابزارهای حیاتی نزدیک باشد و باید نهایت تلاش خود را کرده و آنها را حفظ کرد، افزود: این دستگاه در این مورد کمک زیادی می کند.

وی با بیان اینکه دستگاه مدرن در کشورهای مختلف وجود داشته و از علم روز استفاده شده است، افزود: دستگاهی که ما استفاده می کنیم نیز ساخت ایران است و بسیار کارآمد است و در حال حاضر در بیمارستان بعثت همدان در حال فعالیت است که با آن می توان تومورهای مختلف را درمان کرد. جمجمه با دقت

فراهانی با تاکید بر اینکه این دستگاه در جراحی گوش و بینی اعم از جراحی گوش، سینوس و مغز و اعصاب قابل استفاده است و با دقت بیشتری عمل می کند، گفت: این دستگاه برای اولین بار در همدان راه اندازی شده است.

وی با اشاره به انجام جراحی تومور بزرگ با استفاده از این دستگاه در هفته گذشته، افزود: این تومور در کف جمجمه بود که با فاصله آن از حدقه چشم و کف جمجمه و عناصر حیاتی مشخص شد. تومور کامل برداشته شد و عصب صورت منشعب شد.» بیمار نیز نگهداری شد.

این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: استفاده از این دستگاه هزینه خاصی برای بیمار ندارد و یکی از ابزارهای اتاق عمل است اما خود دستگاه با قیمت 3 میلیارد و 700 میلیون تومان تهیه شده است.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه در زمینه کاشت حلزون نیز قابل استفاده است، گفت: در حال حاضر یک پروژه تحقیقاتی توسط یکی از دستیاران در قالب پایان نامه آغاز شده است تا میزان دقت این دستگاه در روش های کاشت حلزون حلزون بررسی شود. “

48

دکمه بازگشت به بالا