اجتماعی

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

متخصصان پزشکی در انگلیس می گویند یک داروی روانپزشکی در سیستم بهداشت عمومی انگلیس می تواند برای جلوگیری از سرطان روده کلیدی باشد.

به گزارش ایواره ، این متخصصان معتقدند که داروی لیتیوم می تواند به سلامت سلول های بنیادی در سیستم هضم کمک کرده و آنها را در برابر عوارض جانبی جهش های سلولی که باعث سرطان می شوند ، مقاوم سازد.

این کشف منجر به راه اندازی یک آزمایش بالینی جدید برای لیتیوم ، یک داروی رایج که برای درمان برخی از انواع بیماری های روانی استفاده می شود ، می شود و احتمالاً لیتیوم از رشد سرطان روده جلوگیری می کند.

این آزمایش افرادی را که ژن “پلی فوز آدنوماتوز خانوادگی” (FAP) دارند مورد مطالعه قرار می دهد.

FEP یک اختلال ژنتیکی نسبتاً غیر معمول است که از هر 7 تا 22 نفر یک نفر را درگیر می کند. این وضعیت تقریباً همیشه منجر به سرطان روده می شود مگر اینکه کل روده بزرگ با جراحی برداشته شود.

تصور می شود که بیشتر موارد سرطان روده در اثر جهش ژنتیکی به نام EPC ایجاد می شود.

نشان داده شده است که سلولهای بنیادی روده که تحت تأثیر جهشهای EPC قرار گرفته اند ، از همتایان سالم خود بهتر عمل کرده و آنها را از بین می برند.

به گفته متخصصان ، این روند منجر به رشد نامشخص سلولهای جهش یافته و تشکیل توده های سرطان زا می شود. بیماران مبتلا به FEP دارای جهش ژنتیکی EPC هستند و صدها پلی کانی و توده غیرسرطانی را در روده تولید می کنند.

پروفسور لوئیس ورمیلن ، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در ژورنال Nature می گوید: “ما اولین مرحله در رشد توده های سرطان زا در روده ها را شناسایی کرده ایم.”

“ما دریافته ایم که پس از جهش در ژن مهمی که سلولهای بنیادی روده را تنظیم می کند ، این سلول ها به سلولهای سرکشی تبدیل می شوند که سلولهای محیط طبیعی را سرکوب می کنند.” این درک کاملاً جدید است زیرا همیشه تصور می شده سلولهای جهش یافته ای که می توانند به سرطان تبدیل شوند سریعتر رشد می کنند یا در برابر مرگ سلولی مقاومت بیشتری دارند. اما تحقیقات ما نشان می دهد سلولهایی که در آستانه بدخیمی هستند می توانند سلولهای بنیادی اطراف خود را به طور فعال سرکوب و روشن کنند. این همان چیزی است که ما از آن به عنوان رقابت برتر یاد می کنیم.

دکتر گفت: “یافته های پروفسور ورمیلن و تیم وی یک نقطه عطف اساسی در درک ما از سرطان روده است.” هلن ریپن ، مدیر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان. ما از دیدن نتایج این مطالعه بالینی و پیامدهای آینده آن برای افراد مبتلا به سرطان ارثی بسیار هیجان زده هستیم.

به گزارش ایندیپندنت ، سرطان روده چهارمین نوع شایع سرطان در انگلیس است که هر ساله بیش از 48000 نفر مبتلا به سرطان روده می شوند.

علائم سرطان روده همچنین شامل تغییر در عادات روده ، درد شکم و خون در مدفوع است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا