عمومی

همه چیز درباره دستگاه استرچ پالت

قبل از هرگونه صحبت در‌مورد دستگاه استرچ پالت یادآوری این نکته ضروری میباشد که همیشه استفاده از تکنولوژی ها و ماشین آلات جدید علاوه بر سهولت در انجام کارها مشکلاتی را نیز ‌در‌پی دارد.رعایت برخی نکات از زمان قبل از خرید که به بررسی نیاز ها و خواسته های ما تا دستگاهی متناسب با نیاز از نظر ظرفیت و توان خریداری گردد.رعایت نکات بعد از خرید مانند نحوه استفاده صحیح و همچنین تعمیر‌و نگهداری باعث به حداقل رساندن این مشکلات میشود.با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد دستگاه استرچ پالت در اختیار شما قرار دهیم.

دستگاه استرچ پالت چیست؟

استرچ پالت نام یکی دیگر از دستگاه های بسته بندی میباشد این دستگاه در چندین سال گذشته کاربرد و استفاده فراوان کسب کرده و در سالیان گذشته تا این حد فروش استرچ پالت افزایش نداشت.استرچ پالت به معنی استرچ کردن پالت میباشد که استرچ در لغت به معنی کشش یا کشسانی است.

در این دستگاه پالت ها توسط فیلم استرچ سلفون پیچی میشوند که در مدل های مختلف این فرآیند متفاوت است.در تمامی مدل های مکانیزم کلی همین پیچش سلفون و استرچ شدن پالت میباشد.

کاربرد دستگاه استرچ پالت

از این دستگاه جهت محصور کردن پالت ها و حتی در بعضی مواقع سلفون پیچی مستقیم محصولات استفاده میشود.سلفون باعث نفوذ ناپذیری رطوبت،گرد و غبار،استحکام بخشیدن،حمل ونقل آسانتر و‌همچنین استفاده از استرچ پالت باعث انبارداری بهتری میشود.البته امروزه شاید فراوان ترین استفاده این دستگاه ها که شاید همه ما دیده باشیم استرچ کردن مجموعه نوشابه ها و آب معدنی های روی یک پالت است.

استرچ پالت چگونه کار میکند؟

دستگاه استرچ پالت از نظر کارکرد و مکانیزم کلی به دو مدل صفحه گردان و مدل دکل گردان تقسیم میشود.یک مدل استرچ پالت هم در بازار موجود است که به نام استرچ پالت دستی شناخته میشود.به این مدل نمیتوان دستگاه گفت چون فقط نقش نگهدارنده فیلم استرچ را دارد و کلیه فرآیند با گردش شخص به دور پالت شکل میگیرد.

تقریبا نتیجه کار در دستگاه استرچ پالت و شیرینگ یک چیز است و آن هم محصور شدن محصولات با سلفون.البته در شیرینگ فرآیند با حرارت انجام میشود ولی در استرچ پالت با کشش سلفون و پیچش آن به دور پالت و یا محصول.

استرچ پالت با مکانیزم صفحه گردان

استرچ پالت صفحه گردان خود نام یکی از مدلهای استرچ پالت است که میتوان گفت پر‌استفاده ترین مدل نیز میباشد.در این دستگاه مکانیزم به این شکل است که پالت توسط جک پالت یا راننده لیفتراک روی دستگاه که دارای یک صفحه گردان است قرار میگیرد.قسمتی از فیلم استرچ و پالت متصل شده و با استارت و گردش صفحه سلفون حالت کشسانی پیدا کرده و دور پالت پیچیده میشود.

استرچ فرودگاهی نیز از نظر عملکرد جز مدل های صفحه گردان محسوب میشود.این مدل بیشتر جنبه تجاری دارد و کاربرد آن برای ترمینال ها و حمل ونقل کالاهای کوچک میباشد.بوسیله این دستگاه از آسیب های احتمالی همچون خراشیدگی جلوگیری میگردد.

استرچ پالت دکل گردان (استرچ پالت دروازه ای)

استرچ پالت دوازه ای نام دیگر دستگاه های دکل گردان میباشد.در این مدل دیگر صفحه گردانی در کار نیست و پالت توسط یا لیفتراک و یا نوار نقاله داخل محفظه مشخص دستگاه وارد میشود.مانند مدل قبلی یک قسمت از سلفون به گوشه ای از پالت متصل گردیده و دستگاه استارت میشود.برخلاف مدل قبلی اینبار دکل(ستون)دستگاه به دور پالت به گردش در آمده و فرآیند سلفون پیچی انجام میگیرد.

مزایا و معایب مدلهای مختلف استرچ پالت

استرچ پالت مدل صفحه گردان محدودیت وزن دارد و نهایت تا 3تن ساخته میشود ولی مدل دکل گردان محدودیت ندارد.هزینه اولیه صفحه گردان کمتر است ولی قیمت استرچ پالت دروازه ای بالا میباشد.دستگاه پالت پیچ صفحه گردان فضای کمتری را نسبت به مدل دیگر اشغال میکند.سلفون پیچ پالت صفحه گردان به دلیل فشارها و نوسانات وزن بار بر روی صفحه و قطعات مکانیکی زیرین اصطحلاک بیشتری دارد.

سیستم پری استرچ (pre stretch) در دستگاه استرچ پالت

این سیستم همانگونه که از نام ان مشخص است بعنوان پیش کشش عمل میکند.قبل از اینکه سلفون به وسیله کشش بین بازو و پالت به حالت کشسانی در آید این قسمت کشش اولیه را ایجاد میکند.این عمل مصرف فیلم استرچ را به شدت کاهش میدهد و حتی گاهی با بررسی ها مشخص شده تا 5 برابر کاهش مصرف ایجاد میکند.

با این سیستم 2 ویژگی خاص به بسته بندی اضافه میگردد.اولین نکته با کشش اولیه دیگر نیاز نیست کشش سلفون توسط فشار بر محصول انجام گیرد که باعث له شدگی انها نیز میشود.مورد دوم که خیلی هم مهم است با این سیستم سلفون چندین برابر حالت کشسانی پیدا میکند و بعد از پایان فرآیند وقتی سلفون میخواهد به حالت قبل باز گردد باعث استحکام بیشتر بسته بندی میشود.

استرچ پالت دستی چیست؟

از نظر دسته بندی هایی که قبلا در مورد ان اشاره شد مربوط به مدل صفحه گردان و دکل گردان.تقسیم بندی کلی تر آن به 2 مدل استرچ پالت دستی و استرچ پالت اتوماتیک تقسیم میشود.استرچ پالت دستی همانگونه که از نام آن مشخص است هیچگونه سیستم و یا پیچیدگی ندارد.از این دستگاه در کارگاه های کوچک و جهت سلفون کشی تعداد محدود وسیله استفاده میشود.استرچ پالت دستی خود نیز مدل های مختلف دارد که دارای مدل های ایستاده نیز میباشد که استفاده از آن را کمی آسانتر کرده است چون دیگر اپراتور مجبور به تحمل وزن فیلم استرچ نمیباشد.

فیلم استرچ(نایلون استرچ)یا همان سلفون

یکی از مواردی که کیفیت نهایی با آن در ارتباط است فیلم استرچ میباشد که ویزگی های مختلف آن میتواند تاثیر بسزایی در بسته بندی نهایی و استرچ کردن محصولات ایجاد کند. بطور کلی چه در دستگاه شیرینگ پک و چه سلفون، پیچ کیفیت نهایی رابطه کاملا مستقیم با نایلون شیرینگ و یا سلفون مورد استفاده دارد:

  • مهم ترین و اصلی ترین مشخصه های یک فیلم استرچ مناسب عبارتند از uv بودن آن یا مات یا شفاف بودن و یا اینکه چند لایه میباشد.
  • ضخامت نایلون ها برحسب میکرون میباشد که در سایز های 20 یا 23 میکرون و…
  • نایلون های استرچ با عرض های 50-100 و 150 سانتی متر تولید میشوند.
  • معمولا فیلم های استرچ تا 500 درصد حالت کشسانی دارند.
  • مقاوم بودن در برابر اشعه جهت حمل محصولات حساس مانند کشاورزی.
  • قطر بوبین داخلی که در بیشتر مواقع 10 سانتی میباشد.
  • وزن هر رول که بطور میانگین رول عرض 50 سانتی وزنی معادل 10 کیلوگرم دارد.

نکاتی که قبل از خرید استرچ پالت باید بدانیم

حتما قبل از خرید استرچ پالت تمامی جوانب را بررسی کنید تا پس از آن دچار مشکل نشوید.حتما در زمان خرید مدل صفحه گردان به قابلیت استفاده با جک پالت یا لیفتراک دقت کنید.بعضی از مدل ها قابلیت استفاده با جک پالت را ندارند.اگر پالت و یا محصولاتی با وزن بالا دارید از خرید استرچ پالت صفحه گردان صرف نظر کنید.در وزن پالت های نهایت بیش از 3 تن خرید استرچ پالت دروازه ای پیشنهاد میگردد.نسبت به ظرفیت و نیاز کارگاه دستگاه انتخاب کنید قیمت استرچ پالت دروازه ای بالاتر میباشد و در صورت عدم نیاز به این دستگاه بی دلیل هزینه بالاتر پرداخت میکنید.اگر محصولات با وزن کم یا بدون تکیه گاه مانند درب ضد سرقت دارید حتما باید از سیستم نگهدارنده استفاده گردد.

نتیجه نهایی:

خرید هر دستگاهی نیاز به بررسی و نظر کارشناسی دارد که شما میتوانید با مطالعه این مطلب تا حدودی با این موارد آشنا شوید.اگر به هر دلیل نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر دارید کارشناسان ما در تمامی ساعات روز اماده پاسخگویی و راهنمایی شما میباشند.تمامی دستگاه های شرکت همت ماشین دارای گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر میباشد.

در مقاله زیر بصورت جامع و کامل در مورد یکی از انواع ماشین های استرچ صحبت شده:

https://machinesazan.com/airport-pallet-stretch/

دکمه بازگشت به بالا